Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bratislavský brownfield: z oblakov späť na zem

21.07.2010, 09:58 | Ľuboš Mistrík | © 2010 News and Media Holding

Ako zlyháva rozvoj okolia bizniscentier na Mlynských Nivách

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Reality

Hladní slovenskí žraloci, zahraničný kapitál, skúsení územní plánovači a jedno z najbohatších miest vo východnej časti Európskej únie. Ani zdanlivo prvotriedne vstupy v prípade novej výstavby v bratislavskom Ružinove nedokázali rozhýbať zbrzdené schvaľovania a vzájomné kamarátstva.

Domáci investori našli so zahraničnými spoločnú reč, keď pripravili a zaplatili urbanistickú štúdiu celého územia s rozlohou niekoľkých hektárov. Lokalita dostatočne vzdialená od obytných domov má ešte potenciálne výhodu minimálneho odporu miestnych voči výstavbe. Všetky pozemky sú dokonca majetkovo doriešené.

Ide o brownfield, „hnedú“ priemyselnú zónu na rozhraní ulíc Mlynské nivy, Bajkalská, Prievozská a Plynárenská pod názvom Mlynské nivy – Západ. V lukratívnej zóne sa presklené kancelárske budovy striedajú so starými nevyužívanými fabrikami a skladmi. Zamestnanci veľkých firiem tu roky parkujú v blate, pretože ďalší rozvoj lokality stále stojí. Napriek všetkým spomenutým plusom investori nenachádzajú spoločnú reč so samosprávou. Opadlo aj ich nadšenie, keďže najväčší apetít trhu po nových bytoch, obchodoch a kanceláriách zmeškali. Súdržnosť tak môže o niekoľko rokov vyzerať úplne inak a z pozlátených ambícií ostanú len úlomky.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Reality

Súvisiace články

Nemám nad sebou riadiaceho dôstojníka

Zdravotníctvo čaká niekoľko zásadných zmien, podľa nového ministra Ivana Uhliarika už nie je kam ustúpiť

Bohatí Slováci farmárčia

Majstrovstvá vyhral Dédé

Nové pravidlá: radikálny rez poistným biznisom

Chorý muž sa zotavuje – už dlho

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.