Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Rozhodcovské súdy v ohrození

10.02.2010, 10:58 | Pavol Kubík | © 2010 News and Media Holding

Prečo sú rozhodcovské súdy v ohrození

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Téma - právo

Slovensko má s arbitrážami dlhé skúsenosti. Aj za socializmu si podniky RVHP svoje spory neriešili pred štátnymi súdmi, ale obracali sa na štokholmskú arbitráž. S uvoľnením zákona v roku 2002 nastal boom rozhodcovských súdov. Arbitráž sa stala jednoduchým a rýchlym nástrojom na vymáhanie pohľadávok. No začali sa objavovať podozrenia, že časť rozhodcov rozhoduje nekvalitne a zaujato. Niektoré trendy v rozhodovaní všeobecných súdov v kombinácii s pripravovanou zmenou zákona môžu znamenať pochovanie dostupnosti tradičnej arbitráže skôr, ako si súkromné súdy stihnú vybudovať renomé.

Zákonníky demokratických krajín ponúkajú spôsob, ako sa obchodní partneri môžu vyhnúť riziku, že ich spory budú riešiť štátne súdy. Ak majú pošramotenú povesť, rozhodujú pomaly, ich rozsudky sú neraz nedôveryhodné, súkromná alternatíva justície môže byť pre biznis rozhodujúca. Podnikatelia sa musia akurát včas dohodnúť: ak si nebudú vedieť nezhody vyriešiť medzi sebou, podrobia sa verdiktu nimi vopred určeného rozhodcovského súdu.

Takúto možnosť majú aj slovenskí podnikatelia. Zákon o rozhodcovskom konaní dokonca patrí k jedným z najliberálnejších – rozhodcovský súd si môže zriadiť prakticky ktorákoľvek eseročka. Napriek tomu na Slovensku hrozí zánik klasicky ponímanej súkromnej arbitráže. Časť hrozby predstavuje nová iniciatíva ministerstva spravodlivosti regulovať tieto súdy v mene ochrany spotrebiteľa. Silnejšie rany súkromným arbitrom však zasadzujú sudcovia štátnych súdov. No je spravodlivé neopomenúť, že dobré dôvody na aspoň čiastočné obmedzovanie činnosti rozhodcovských súdov ponúkli práve rozhodcovské súdy. Mnohé ich verdikty smrdia zaujatosťou, v horšom prípade priamo spoluúčasťou na úžerníckych praktikách.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 6/2010. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Téma - právo

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.