Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mínové pole zelených energií

03.03.2010, 10:52 | Ivan Haluza | Kristian Slovák | © 2010 News and Media Holding

Zelenú elektrinu živí drahé štátne postrkovanie

 • Tlačiť
 • 0

Obnoviteľné zdroje energií majú viacero prínosov. Menej zaťažujú prírodu, netreba ich voziť z Ruska ako plyn, urán či ropu. No väčšinou sú výrazne drahšie ako zdroje z dovozu. Produkujú energiu nekontrolovane, preto môžu narúšať stabilitu rozvodných sietí. Nie sú nevyčerpateľné. Nehovoriac o riziku, o ktorom sa debatuje v kuloároch. Že biznis s obnoviteľnými zdrojmi, silne regulovaný štátom, ponúka mnoho škár na korupciu a klientelizmus.

Za rozvojom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) z biomasy, vetra, slnka či geotermálnych prameňov stojí niekoľko objektívnych dôvodov. I keď sú drahšie ako energie z ropy, zemného plynu či uhlia. Zásoby fosílnych palív nie sú nevyčerpateľné. Odhaduje sa, že známe ložiská ropy pri terajšej spotrebe vydržia päťdesiat a náleziská plynu sto rokov. Obnoviteľné zdroje ich podľa súčasných vedeckých poznatkov nemôžu ani zďaleka nahradiť. Sú iba doplnkom, no môžu natiahnuť čas, dokedy sa fosílne palivá vyčerpajú. Obnoviteľné zdroje tiež menej zaťažujú životné prostredie. Osobitne, ak nahradzujú uhlie.

Ich obhajcovia tiež argumentujú, že keby svet na obnoviteľných alternatívach nepracoval, štáty s nerastnými surovinami by ceny zvyšovali svojvoľnejšie. Navyše, kto má na území ropu či zemný plyn, ten sa ich často snaží zneužívať na rozširovanie politického vplyvu na iné časti sveta: kto sa podvolí diktátu, má ropu či plyn lacnejšie. Alebo nátlakovejšie: až do tej miery, ako keď sa počas minulej zimy ruské kohútiky so zemným plynom pre Európu na čas zastavili. Oficiálne to Rusko osvetlilo tým, že tranzitná Ukrajina zo siete kradne plyn pre iné krajiny. V skutočnosti však Moskva nechce Ukrajinu stratiť zo svojho teritória vplyvu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - energetika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.