Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koľko ešte

16.03.2011, 09:39 | mk | © 2011 News and Media Holding

Slováci bohatnú, potenciál je najmä doma

 • Tlačiť
 • 0

Privátni bankári odhadujú, že majú na slovenskom trhu v správe zhruba štyri miliardy eur. Dvojciferným tempom rástli ostatné roky a neprestali ani v kríze. Podľa riaditeľa privátneho bankovníctva v Privatbanke Michala Šubína by trh mohol rásť zhruba o 15 až 20 percent ročne. „Nehovorím o nečakaných prílevoch peňazí zo zahraničia, potenciál je v súčasných klientoch retailu a ich rastúcich nárokoch na starostlivosť o financie,“ poznamenáva. Podľa štatistík v západných krajinách sú klientmi privátneho bankovníctva dve až tri percentá bankových zákazníkov. „Keby sme na slovenské pomery zobrali do úvahy len jedno percento, potenciál by tvorilo 40-tisíc ľudí,“ počíta M. Paulen.

Potenciál trhu odhadujú bankári na tri až štyri miliardy eur: časť z toho majú Slováci v zahraničí, ďalšie držia vo firmách, v nehnuteľnostiach. Podľa Petra Guľvaša z VÚB sa na Slovensko postupne presúva aj bohatstvo, ktoré mali bohatí Slováci v zahraničí. Opačný pocit má S. Dankovičová z Rothschildu. Podľa nej síce úplná garancia vkladov fyzických osôb platná do konca vlaňajška spôsobila mierny prílev financií zo zahraničia na Slovensko. No teraz vníma opačný trend. „Klienti začínajú rozlišovať riziko, ktoré podstupujú výberom konkrétnej banky. Preto je orientácia na staré konzervatívne inštitúcie pomerne vzrastajúcim trendom,“ hovorí.

Prehľad o tom, koľko majú Slováci na účtoch v zahraničí a ako sa táto suma vyvíja, nejestvuje. V minulosti existovala oznamovacia povinnosť voči Národnej banke Slovenska o účtoch v zahraničí, no beztak ju ľudia neplnili a zrušila sa. Centrálna banka má prehľad len o účtoch podnikateľov na účely platobnej bilancie na základe hlásení. Ku koncu novembra minulého roku evidovala na účtoch v zahraničí 627 miliónov eur. Keďže platobná bilancia nepokrýva účty fyzických osôb, podľa hovorcu ministra financií Martina Jaroša rezort analyzuje alternatívy získavania týchto údajov. Prvou z nich je využívanie zrkadlových údajov z Medzinárodnej banky pre zúčtovanie. Druhou získavanie čiastkových údajov od daňových autorít, na základe ktorých by sa dali tieto údaje odvodiť.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 11/2011. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + Privátne bankovníctvo

Súvisiace články

Telenovela topí domácich tvorcov

Skutočne úspešný nemusí byť vždy TV líder, tvrdí riaditeľ televízie Joj František Borovský 6

Podivný zásah zhora

Capital Invest, neúspešné dlhopisy a poškodení

Druhý pokus pre bystrické pivo

Pomníky boomu

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.