Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Audit ako nutnosť

04.05.2011, 09:37 | Martin Jesný | © 2011 News and Media Holding

Na posúdenie energetických úspor vo firmách tlačí aj zákon

 • Tlačiť
 • 0

Nechcem zľavu zadarmo. Zľudovený citát zo satirickej poviedky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna má význam aj v takej technokratickej disciplíne, akou je optimalizácia firemných nákladov na energie. A nemusí to byť iba vplyv obchodnej politiky dodávateľov energetických zariadení a služieb. Súvislosť výšky a štruktúry investícií môže mať nečakane veľký vplyv na dlhodobé náklady podniku na energie. Okrem odborne podkutých energetikov a rozhľadených investičákov alebo vrcholových manažérov je však potrebná ešte jedna dôležitá vec. Na namiešanie nákladovo efektívneho energetického mixu musia tieto skupiny ľudí vo firme nájsť spoločnú reč, aby pochopili nielen technický, ale najmä ekonomický prínos investícií nasadenia zamestnancov firmy do oblasti energetiky. Aj keď je to typická non-core aktivita firmy. Jazyk, ktorý umožňuje dosiahnuť dohodu, sú parametre ekonomickej návratnosti a hlavná výroba bez technických prerušení.

Akoby bez tlaku

Návrhy na zoptimalizovanie nákladov v podniku na energie by malo veľké množstvo firiem čoskoro poznať bez ohľadu na to, či disponujú osvietenými energetikmi a manažérmi, alebo nie. Dôvod je – zákonná povinnosť firiem nechať si vypracovať energetický audit. Ukladá im ju zákon o energetickej efektívnosti z roku 2008. Do konca tohto roku by mali energetickým auditom disponovať priemyselné firmy, ktoré ročne spotrebujú energiu v objeme od 5 500 do 20-tisíc megawatthodín. Rovnakú povinnosť ukladá zákon podnikom v poľnohospodárstve, ktoré ročne spotrebujú 2 500 až 10-tisíc megawatthodín. Väčšie firmy dostanú na túto povinnosť ešte dva roky.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + Energetika

Súvisiace články

Hra sa volá: hľadaj žraloka

Kto je za Vranovčanmi, ktorí dostali do prenájmu štyri východoslovenské nemocnice

Grécke dlhopisy strašia aj v slovenských bankách

Komu treba tunel pod Bratislavou

Bankroteles

Životné poistenie reálne zarobilo

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.