Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kráľ je nahý

29.06.2011, 11:21 | Michal Půr

V čase, keď európske vlády šetria, kde sa dá, a Grécko krachuje, prezident EÚ sníva o novej budove za 300 miliónov eur

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Keby som mal rátať, koľkokrát bolo hlavným posolstvom summitu EÚ, že európski lídri urobia čokoľvek pre záchranu eura, najskôr by som sa nedorátal. Neurobili síce nič, ale vzletné vyhlásenie použili aj po vrcholnej schôdzke, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň. Situácii v Grécku nijako nepomohla.

Štáty eurozóny odsúhlasili usmolené vyhlásenie, v ktorom grécku vládu vyzývajú na prijatie ďalších úspor. Všetko po starom. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa opäť ukázala ako nekompetentná osoba, ktorá je vo vleku francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Oboch tentoraz zatienil britský premiér David Cameron, ktorý zabezpečil, že jeho krajina sa na ďalšej pomoci Grécku nebude podieľať. Z tohto kroku budú ťažiť všetky krajiny mimo eurozóny vrátane Česka, ktoré opäť zohralo úlohu jedného z mála britských spojencov na kontinente, pričom D. Cameron a český premiér Petr Nečas prileteli do Bruselu na palube českého špeciálu priamo z Prahy. Tam britský premiér priletel na veľmi krátku návštevu a čuduj sa svete, využil bežný linkový spoj. Priznám sa, že zmysel česko--britského spojenectva mi dlhodobo uniká vzhľadom na regionálne záujmy jednotlivých štátov, avšak nedá sa poprieť, že P. Nečas a D. Cameron patria medzi európskymi štátnikmi k tým najskromnejším. To sa rozhodne nedá povedať o únijnom prezidentovi Hermanovi van Rompuyovi, o ktorom tu bola reč minule (TREND 25/2011). Ani tentoraz to pre Haika Hermana nebude príliš pozitívne.

Papierovo jeden z najvyššie postavených mužov európskej dvadsaťsedmičky sa postaral o jediný zaujímavý moment únijnej vrcholovej schôdzky, keď 27 premiérom a prezidentom členských štátov odovzdal naleštenú brožúrku venovanú novému sídlu jeho úradu. Za pozornosť určite stojí, že vytlačenie brožúrky údajne vyšlo daňových poplatníkov na zhruba 100-tisíc eur. V porovnaní s celým projektom je to však len drobnosť. Ohromujúca stavba, ktorú pre jej tvar nazývajú „vajíčko“, by mala začať fungovať v roku 2014 a dovtedy zhltne najmenej 300 miliónov eur. Otázkou je, či takú budovu únia vôbec potrebuje, aj keď je architektonicky úplne mimoriadna. Do súčasného sídla Rady EÚ v budove Justus Lipsius sa úradníci Európskej rady vojdú bez väčších problémov. Patrí totiž k najrozľahlejším budovám v Európe a len chodby majú 24 kilometrov. Navyše otvorili ju iba v roku 1995.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.