Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rušenie oddelení ušetrilo 25 miliónov eur

20.07.2011, 10:59 | jz | © 2011 News and Media Holding

Peniaze získané optimalizáciou rozdelí štátna zdravotná poisťovňa na vyššie platby nemocniciam

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika v SR

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorej patria dve tretiny trhu, do konca júna nezazmluvnila 150 oddelení v nemocniciach po celom Slovensku. So štyrmi nemocnicami vrátane dvoch univerzitných v Bratislave a Košiciach sa ešte o rušení oddelení rokuje. Podľa šéfa VšZP Mariana Faktora takto poisťovňa usporí zhruba 25 miliónov eur ročne, teda približne päť percent nákladov na zdravotnú starostlivosť. O ne bude zvyšovať platby ostávajúcim oddeleniam. Najviac získajú tie nemocnice, kde došlo k zlučovaniu oddelení, prípadne sa tam zmenila štruktúra pacientov. Takzvaná ukončená hospitalizácia, v ktorej nemocnice účtujú svoje výkony, by mala narásť v ostávajúcich oddeleniach v priemere o päť percent.

Vlastníci krajských nemocníc – zväčša samosprávne kraje – volajú po zavedení jednotného katalógu výkonov, ktorý by zohľadňoval poskytnutú starostlivosť lepšie než súčasná ukončená hospitalizácia. Dnešné platby sú najvyššie vo fakultných nemocniciach, v krajských naopak patria medzi najnižšie. „Katalóg výkonov by všetko sprehľadnil. Ja doktorom v našich nemocniciach nedokážem vysvetliť, prečo za rovnaký zákrok dostane štátna nemocnica oveľa viac peňazí ako krajská,“ sťažuje sa šéf žilinského kraja Juraj Blanár.

08_nemocnica__fleischer.jpg

Rušenie lôžok a transformácia nemocníc sa podľa neho mala uskutočniť až po tom, čo sa katalóg zavedie do praxe, pretože umožní lepšie porovnanie efektívnosti oddelení. Na katalógu sa pracuje už od čias druhej Dzurindovej vlády, aktuálne je jeho dokončenie naplánované na rok 2013. Má priniesť určenie presných platieb a postupov podľa jednotlivých diagnóz.

VšZP sa snaží znižovať náklady aj na vlastnú prevádzku. Momentálne rozpredáva prebytočné budovy v Bratislave, Košiciach, Humennom a Trnave v celkovej hodnote vyše päť miliónov eur. Viac ako tri milióny eur z toho tvorí budova v bratislavskom Starom Meste.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 29/2011. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.