Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Internetové jacuzzi

31.08.2011, 12:16 | Jozef Andacký | © 2011 News and Media Holding

Štát chce za eurofondy dotiahnuť na vidiek optický internet

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Infotrendy

Ešte pred šiestimi rokmi bol Bočiar z pohľadu internetu typickou slovenskou dedinou. Niečo vyše dvoch stoviek obyvateľov mohlo len so závisťou pozerať na neďaleké Košice, kde po webe surfovali cez telefónne prípojky, optické linky či televízne káblové rozvody. Petícia Bočiaranov, ktorú poslali do veľkého telekomu, aby k nim rýchly internet dotiahol, ostala bez ohlasu. „Oslovili sme viacero providerov,“ spomína starostka obce Elena Szabóová.

Príležitosti sa chytil až lokálny provider Alternet, ktorý na budovu kultúrneho domu umiestnil WiFi vysielač pre bezdrôtové online pripojenie. Dnes má internet v Bočiari zhruba polovica domácností, hovorí starostka. Rýchlosti pripojenia síce nie sú ako na optickom vlákne, ale na bežné surfovanie stačia. „Ak chce niekto sťahovať filmy, musí si počkať,“ dodáva pragmaticky E. Szabóová. V priebehu rokov v Bočiari pribudla aj internetová konkurencia. Prišiel ďalší lokálny poskytovateľ i veľký telekom. A nie je vylúčené, že provideri časom WiFi vymenia za moderné optické vlákno.

Zdalo by sa, že WiFi je ideálny spôsob, ako internet – efektívne a zmysluplne – dostať aj do ozaj zastrčených slovenských periférií. Technológia je servisne relatívne nenáročná, ceny koncových zariadení sú nízke. No vízia vládnej Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES), ktorá sedí na viac ako sto miliónoch eur zo štrukturálnych fondov, určených na tento účel, s WiFi, aspoň zatiaľ, nepočíta. Peniaze chce použiť na rýchlejšie, ale aj oveľa drahšie optické vlákna.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Infotrendy

Súvisiace články

Česko zavádza to, čo Slovensko

Česi nerušia superhrubú mzdu, pretože ju ešte ani nezaviedli

Skylink je na predaj

Tretí smer kočovskej Helly

Obrana, ktorá nehryzie

Prepadovka vo firme

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.