Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Noví kormidelníci reforiem

31.08.2011, 12:16 | Ján Záborský | © 2011 News and Media Holding

Zákon o superhrubej mzde je významným potvrdením, že SaS to s politikou myslí vážne

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Názory

Viac ako päť rokov počúva verejnosť o nápade zvanom superhrubá mzda. Vidieť jej návrh na papieri, navyše schválenom vládou, je preto zvláštny pocit. Hlavne preto, že návrh vyzerá presne tak, ako si ho tvorcovia odjakživa predstavovali. To sa zásadným zmenám – príkladom môže byť penzijná reforma či transformácia nemocníc – na Slovensku veľmi často nestáva.

Zároveň ide o jednu z najkomplikovanejších technických zmien vôbec: návrh zmien má viac než sto článkov a novelizuje takmer rovnaký počet zákonov.

Pri všetkej kritike, ktorá sa na cieľ zvaný superhrubá mzda v najbližších týždňoch v parlamente spustí, treba mať na pamäti jeden fakt: samotný prechod na nové vykazovanie pláce nezmení pre zamestnancov ani zamestnávateľov z nákladového hľadiska vôbec nič. Minister práce Jozef Mihál a minister financií Ivan Mikloš chcú týmto zákonom zrealizovať podstatnú časť daňovo-odvodovej reformy. A to znížiť rozdiel medzi zaťažením práce zamestnancov a živnostníkov či ľudí pracujúcich na dohodu. Najmä v neprospech týchto samozamestnávateľov, ktorých ministri považujú za čiernych pasažierov v systéme. Ako ilustrujú niektoré údaje o charaktere veľkej časti týchto ľudí, treba pripustiť, že je tento inštitút často zneužívaný ako nástroj pre optimalizáciu nákladov práce vo firmách.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 35/2011. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Názory

Súvisiace články

Česko zavádza to, čo Slovensko

Česi nerušia superhrubú mzdu, pretože ju ešte ani nezaviedli

Skylink je na predaj

Tretí smer kočovskej Helly

Obrana, ktorá nehryzie

Prepadovka vo firme

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.