Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Odvodový bonus, krok prvý

31.08.2011 | Ján Záborský | © 2011 News and Media Holding

Superhrubá mzda naráža na kritikov odvodového bonusu

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Rubrika

Ekonomika v SR

Superhrubá mzda naráža na kritikov odvodového bonusuPôvodne to mala byť jedna z tých zmien, ktoré si nik veľmi nepovšimne. Prechod na superhrubú mzdu majú zakladajúci členovia SaS Richard Sulík a Jozef Mihál rozpracovaný už roky. V časoch, keď sa ešte súčasný predseda parlamentu venoval najmä odvodovému bonusu, vysledoval si legislatívu, ktorú by bolo potrebné na zavedenie nového pravidla zmeniť.

Superhrubá mzda

Samotný návrh zákona o úprave príjmu, ktorý v polovici augusta schválila vláda, tomu aj zodpovedá. Zjednodušene zavádza pravidlo prerátania súčasných hrubých miezd vynásobením koeficientom 1,334. Zvýšenie hrubej mzdy o 33,4 percenta predstavuje pripočítanie odvodov platených zamestnávateľom. Koeficient nezahŕňa povinné úrazové poistenie, ktoré podľa medzinárodných dohôd musí platiť výlučne zamestnávateľ. Návrh predpokladá aj zjednodušiť platenie odvodov – namiesto súčasných štyroch rôznych sadzieb bude zamestnanec platiť len jeden, devätnásťpercentný sociálny odvod. Zdravotné poistenie bude deväť percent zo superhrubej mzdy. Zároveň sa mení rozsah sociálneho a zdravotného poistenia v prospech nízkopríjmových pracovníkov. Pri tých najnižších mzdách pôjde až o dvanásťpercentné zvýšenie čistej mzdy.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 35/2011. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Rubrika Ekonomika v SR

Súvisiace články

Česko zavádza to, čo Slovensko

Česi nerušia superhrubú mzdu, pretože ju ešte ani nezaviedli

Skylink je na predaj

Tretí smer kočovskej Helly

Obrana, ktorá nehryzie

Prepadovka vo firme

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, predplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.