Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prepadovka vo firme

31.08.2011, 12:16 | Martin Jesný | © 2011 News and Media Holding

Prepadovke Protimonopolného úradu môžu policajti len závidieť

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Traja väzni debatujú o tom, koho za čo zavreli. Zefektívnil som výrobu natoľko, že som mohol znížiť ceny, obvinili ma z dumpingu, hovorí prvý. Investoval som do vývoja, moje produkty sa skvele predávali, tak som ceny zvýšil, a vraj zneužívam postavenie na trhu, ťažká si druhý. Nechcel som dopadnúť ako vy dvaja, tak som nastavil rovnaké ceny ako ostatní – a prišili mi kartelovú dohodu, uzatvára tretí.

O slabých miestach teórie i praxe antimonopolnej politiky možno diskutovať donekonečna, či už pomocou vtipov alebo vedeckých štúdií. Základná kontroverzia spočíva už v tom, že vyhodnotenie pojmov ako relevantný trh a férová súťaž zostáva na úradníkoch a legislatíve stanovenej politikmi.

V slovenských reáliách navyše zamrazí aj rozsah operatívnych kompetencií, ktoré má Protimonopolný úrad k dispozícii. Nejde len o ultravšeobecné vymedzenie spôsobu jeho fungovania v zákone, ktoré znie: úrad prešetruje. Čo straší viac, sú práva, ktoré antimonopolní úradníci dostali, a ktoré sa očividne neboja využívať. Ibaže –čo ak sa takéto kompetencie stretnú s totálnou absenciou pravidiel ich využitia, ktoré môžu protimonopolným úradníkom závidieť aj oficiálne vyšetrovacie zložky?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Súvisiace články

Česko zavádza to, čo Slovensko

Česi nerušia superhrubú mzdu, pretože ju ešte ani nezaviedli

Skylink je na predaj

Tretí smer kočovskej Helly

Obrana, ktorá nehryzie

Odvodový bonus, krok prvý

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.