Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hriešnik z periférie Európy

21.09.2011, 11:20 | Adrian Peter Pressburg | © 2011 News and Media Holding

Island si zvolil vlastnú cestu z krízy

 • Tlačiť
 • 0

Zatiaľ čo politici eurozóny úmorne hľadajú východisko z marazmu gréckej zadlženosti, spoza severozápadného okraja Európy zavial svieži vietor. Postarala sa o to augustová správa Medzinárodného menového fondu o úspešnom zavŕšení stabilizačného programu z novembra 2008 na pomoc kolabujúcemu Islandu. Živú diskusiu rozprúdil začiatkom septembra americký ekonóm Paul Krugman tvrdením, že Island uspel napriek tomu, či práve preto, že zišiel z vyšliapaných chodníkov.

Proti prúdu

Podľa P. Krugmana sa Island vzoprel pravidlám, keď odmietol hradiť dlhy svojich bánk zahraničným veriteľom, obmedzil voľný tok kapitálu a devalvoval národnú menu. Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu (2008) to vysvetlil výnimočným postavením ostrovného štátu v severnom Atlantiku. Pripomenul, že pri nafukovaní finančnej bubliny narástli tri hlavné islandské banky do obrovských rozmerov, pričom sa enormne zadlžili. Na rozdiel od iných ekonomík, ktoré sa pokúšali po septembri 2008 o nápravu cestou úspornosti i za cenu stagnácie a deflácie, bol dlh Islandu taký vysoký, že takáto ortodoxnosť tam ani neprichádzala do úvahy. Namiesto toho devalvoval štát s 320-tisíc obyvateľmi národnú menu a zatiahol kohútiky odlevu kapitálu. Opatrenia mali prekvapujúci účinok. Islanďanov síce postihla najhoršia finančná kríza v dejinách, ale mala menej zdrvujúci priebeh ako v iných krajinách.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika vo svete

Súvisiace články

V čom lieta Radičová

Ak ministerstvo obrany kývne na projekt Leteckých opravovní Trenčín, tak sa armáda ani špičkoví politici nedostanú k novým lietadlám

Koniec jednej atrakcie

Vo viedenských koľajach

Tajomné hlasy v hlavách politikov

Veľké plány malého auta

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.