Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Veľký brat chce načúvať

21.09.2011, 11:20 | Jozef Andacký | © 2011 News and Media Holding

Poslanci stopli tradičné ambície silových rezortov. K dátam o telefonovaní a surfovaní na internete sa naďalej nedostanú bez súhlasu súdu

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika v SR

Nebyť slovenských špecifík, tak najdôležitejšími bodmi v novom zákone o elektronických komunikáciách, ktorý minulý týždeň schválila Národná rada SR, je najviac 24-mesačná viazanosť pri prvom podpise zmluvy a prenos telefónneho čísla za jeden pracovný deň. No tieto novinky slovenská legislatíva len otrocky prevzala (lebo musela) z európskej smernice. Rovnako aj inštitút takzvaného funkčného oddelenia, ktorý má zasa vyriešiť tvorbu konkurencie v prostredí, kde dominuje tvrdohlavý dominantný hráč. Napätie do legislatívneho procesu vniesli až tradičné snahy silových rezortov, súvisiace s odpočúvaním, uchovávaním dát a prístupom k zákazníckym databázam operátorov.

Náprava v parlamente

Polícia a tajné služby, ku ktorým sa občas pridajú ďalšie štátne orgány (napríklad Protimonopolný úrad SR), majú v oblasti dát z telekomunikačnej prevádzky dve hlavné ambície. Aby sa k nim dostali čo najjednoduchšie a čo najlacnejšie. V ideálnom prípade bez súhlasu súdu a zadarmo. Inak povedané, na základe pečiatky z vedľajšej kancelárie a na náklady operátorov. Ich chúťky očividne vzrástli najmä od roku 2007, keď sa zaviedla smernica Európskej únie o uchovávaní dát, ktorej prischlo označenie Veľký brat.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika v SR

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.