Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bez zmeny paradigmy

19.10.2011, 11:23 | Tomáš Pirkl

Z doterajších reakcií vyplýva, že s reformou spoločnej poľnohospodárskej politiky nie je spokojný vlastne nik

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Európska komisia si pre nás, teda najmä pre farmárov, nachystala ďalšiu reformu. Tentoraz chce prekopať spoločnú poľnohospodársku politiku Európskej únie. To je rovnako chvályhodné ako nevyhnutné. Ak však niekto čakal, že Brusel prekvapí a odhodlá sa k naozaj zásadnej revolúcii v oblasti, ktorá každoročne zhltne najväčší podiel únijných peňazí, tak bude – podobne ako v minulosti už mnohokrát – sklamaný. Zmeny tu síce načrtnuté nesporne sú, ale žiadny otras paradigmy, akou by bolo trebárs zrušenie či skutočne zásadné orezanie dotácií pre farmárov, nenastane.

Zachovaný by mal zostať systém dvoch pilierov, kde sú vyčlenené peniaze jednak na rozvoj vidieka a popri tom niekoľkonásobne vyššia suma na priame platby pre farmárov. Aj naďalej však bude platiť aj smutný fakt, že farmári z rôznych štátov budú dostávať rôzne vysoké dotácie. Teraz poľnohospodári zo starých krajín v niektorých prípadoch dostávajú aj viac než štyrikrát toľko než tí v nových štátoch. Brusel síce v návrhu reformy ukázal miernu snahu s touto situáciou niečo robiť a platby urobiť spravodlivejšími, ale k rovnosti, ktorá by mala reflektovať snahy o vytvorenie jednotného európskeho vnútorného trhu a ktorá sa poľnohospodárom pred vstupom sľubovala, má jeho návrh na určité obmedzené dorovnávanie výšky platieb stále na hony ďaleko.

K najkontroverznejším pasážam návrhov patrí zastropovanie priamych platieb. Táto myšlienka je v podstate založená na tom, že sa osekajú dotácie veľkým farmám. Brusel chce, aby sa priame platby prevyšujúce 150-tisíc eur ročne postupne zoškrtávali, pričom maximálne by bolo možné získať 300-tisíc eur. V návrhoch sa síce schováva možnosť otupiť dosahy tohto opatrenia v prípadoch, keď farmy zamestnávajú veľa zamestnancov, avšak len ťažko sa aj tak možno zbaviť pachuti pretrvávajúcej diskriminácie.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Súvisiace články

Prečo Slováci platia KHL

Odhadovaný ročný rozpočet hokejového tímu HC Lev Poprad nemá ďaleko od toho, aby sa vyrovnal súčtu rozpočtov všetkých slovenských extraligových klubov. Drvivá väčšina príjmov ide z účtov sponzorov, ktorí majú jasno v tom, prečo podporujú hokejistov ligy s ruským rodokmeňom. Dôvodom je chrbtová kosť ruského hokeja, plynárenský gigant Gazprom, a vidina lukratívnych zákaziek na ruskom trhu. To pravidlo je jednoduché: kto chce biznis v Rusku, nech podporí Kontinentálnu hokejovú ligu (KHL) – ktorej fungovanie dáva logiku aj z pohľadu rozširovania ruského vplyvu v krajinách EÚ. 1

Zombie Juraja Širokého

T-Mobile a T-Com končia

Ústavne pochybné voľby

Louis Vuitton je najcennejší

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.