Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najhoršie pre krajinu

19.10.2011, 11:23 | Marián Leško | © 2011 News and Media Holding

Rozhodnutie o predčasných voľbách bolo od politikov nezodpovedné

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Otázku, kto bude na Slovensku vládnuť do volieb v marci 2012, zatiaľ predsedovia strán s prezidentom nezvládajú. Náš „malý problém, ktorý je dnes“, ako ho nazval Ivan Gašparovič, riešia s ťažkosťami. Čo je priamy dôsledok toho, že až príliš ľahko „vyriešili“ veľký problém: kto bude na Slovensku vládnuť do konca funkčného obdobia. Volebné obdobie ústavným zákonom jednoducho skrátili a vyhlásili predčasné voľby. Ak obídeme skutočnosť, že takto vyhlásené voľby sú ústavne pochybné (o čom píšeme na strane 12), tak aj na slovenské pomery je miera politickej nezodpovednosti, akú pri tom šéfovia strán prejavili, zarážajúca.

Od Roberta Fica bolo maximálne nezodpovedné, keď po páde Radičovej vlády žiadal od troch koaličných strán predčasné voľby a rovnako nezodpovedné bolo, že mu ich predsedovia troch koaličných strán dali, hoci nemuseli. Keby aj po páde kabinetu šéf Smeru odmietol zahlasovať za euroval s tým, že on chce ešte aj predčasné voľby, tak by sa na neho zahraniční politici pozerali ako na človeka, ktorý hovorí, že chce predčasné voľby a kolobežku. Inými slovami, strana, ktorá je v organizácii európskych socialistov, by v opakovanom hlasovaní nemohla nehlasovať za rozšírenie eurovalu. Predseda Smeru si to zjavne uvedomuje, lebo prehnane chváli svojich kolegov za to, že rozhodnutie o predčasných voľbách „bolo prijaté za minútu“, i za „profesionalitu“, s akou spolu dospeli k záveru, „že niet iného riešenia, len predčasné voľby“. Rozhodnutie o skrátení volebného obdobia nebolo jediným riešením a je pre krajinu – v dnešných zahraničných i domácich pomeroch – riešením najhorším.

Predseda Fico považuje predčasné voľby za nevyhnutné, lebo si „nemôžeme dovoliť v takomto čase, aký je teraz, mať nestabilitu“. Do čias, aké sú teraz, vnieslo najviac nestability práve rozhodnutie o predčasných voľbách. Slovensko dnes potrebuje vládu, ktorá zareaguje na fakt, že ekonomický rast krajiny sa spomaľuje, takže rozpočet bude potrebné upraviť až do výšky 650 miliónov eur. Potrebuje vládu, ktorá zabráni, aby sa zvýšili rizikové prirážky za naše pôžičky. Informácia, že ak sa úroky zvýšia čo i len o pol percenta, tak Slovensko za to v budúcom roku zaplatí o 600 miliónov eur navyše, dáva predstavu o tom, ako draho nás môže vyjsť domarcová vetchá vláda.

Od ministrov, ktorí povedú krajinu do volieb, predseda Smeru chce iba to, „aby svietili a kúrili“. Občania, daňovníci i voliči potrebujú od výkonnej moci oveľa viac. Povinnosťou politikov bolo, aby vytvorili vládu, ktorá je prospešná pre krajinu, nie pre jednu politickú stranu a jej volebný výsledok.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 42/2011. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Súvisiace články

Prečo Slováci platia KHL

Odhadovaný ročný rozpočet hokejového tímu HC Lev Poprad nemá ďaleko od toho, aby sa vyrovnal súčtu rozpočtov všetkých slovenských extraligových klubov. Drvivá väčšina príjmov ide z účtov sponzorov, ktorí majú jasno v tom, prečo podporujú hokejistov ligy s ruským rodokmeňom. Dôvodom je chrbtová kosť ruského hokeja, plynárenský gigant Gazprom, a vidina lukratívnych zákaziek na ruskom trhu. To pravidlo je jednoduché: kto chce biznis v Rusku, nech podporí Kontinentálnu hokejovú ligu (KHL) – ktorej fungovanie dáva logiku aj z pohľadu rozširovania ruského vplyvu v krajinách EÚ. 1

Zombie Juraja Širokého

T-Mobile a T-Com končia

Ústavne pochybné voľby

Louis Vuitton je najcennejší

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.