Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ústavne pochybné voľby

19.10.2011, 11:23 | Marián Leško | © 2011 News and Media Holding

Predčasné voľby sú ústavne pochybné

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Ekonomika v SR

Rokovanie, na ktorom sa Robert Fico, Mikuláš Dzurinda, Ján Figeľ a Béla Bugár dohodli na predčasných voľbách, trvalo podľa predsedu Smeru len 42 minút a 31 sekúnd. Keď parlament prijímal ústavný zákon o skrátení volebného obdobia, zasadal len 85 minút – z toho 39 minút zabrala prestávka. Rýchlosť, s akou stranícki šéfovia rozhodli o predčasných voľbách a s akou ich poslanci uzákonili, patrí do Guinnessovej knihy rekordov. Problém je, že ústavný zákon, aký sa na Slovensku prijal už tretí raz, môže z viacerých dôvodov kolidovať s Ústavou SR. Keby sa zákon o skrátení volebného obdobia dostal pred Ústavný súd, predčasné voľby by sa v marci 2012 konať nemuseli.

POSADNUTÍ VYVOLÁVANÍM

Vláda Ivety Radičovej je dvanástym kabinetom, ktorý v krajine od roku 1990 disponuje výkonnou mocou. Doteraz iba štyri z nich dokončili svoje funkčné obdobie riadnymi parlamentnými voľbami. V roku 1994 a 2006 sa volebné obdobie skončilo predčasne, lebo tak rozhodli členovia parlamentu. Známe sú pritom štúdie renomovaných autorov, akým je napríklad ústavný sudca Ladislav Orosz, v ktorých sa konštatuje, že samorozpustením parlamentu sa obchádza platná ústava.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Ekonomika v SR

Súvisiace články

Prečo Slováci platia KHL

Odhadovaný ročný rozpočet hokejového tímu HC Lev Poprad nemá ďaleko od toho, aby sa vyrovnal súčtu rozpočtov všetkých slovenských extraligových klubov. Drvivá väčšina príjmov ide z účtov sponzorov, ktorí majú jasno v tom, prečo podporujú hokejistov ligy s ruským rodokmeňom. Dôvodom je chrbtová kosť ruského hokeja, plynárenský gigant Gazprom, a vidina lukratívnych zákaziek na ruskom trhu. To pravidlo je jednoduché: kto chce biznis v Rusku, nech podporí Kontinentálnu hokejovú ligu (KHL) – ktorej fungovanie dáva logiku aj z pohľadu rozširovania ruského vplyvu v krajinách EÚ. 1

Zombie Juraja Širokého

T-Mobile a T-Com končia

Louis Vuitton je najcennejší

Kríza 2.0 bude nádherná

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.