Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Keď logika nepustí

16.11.2011, 15:38 | Branislav Sobinkovič | © 2011 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Na úvod základné fakty. O cenách tepla rozhoduje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Scvrkávajúce sa príjmy z dividend štátnych teplární je smiešne porovnávať so sumami, čo by prišli z predaja firiem. Štátny rozpočet potrebuje každé euro na znižovanie schodku a firmy zasa na investície. Ak sa nebude zabúdať ani na to, že teplárne pôsobia na liberalizovanom trhu a sú nahraditeľné konkurenciou, potom neostáva nič iné než konštatovať, že nechať ich štátu je nezmysel.

Videné takouto optikou je iné rozhodnutie ako privatizácia teplární len snaha politikov dostať pod kontrolu peniaze, ktoré sa točia okolo štátnych firiem. Dosadiť do nich manažérov, čo budú šéfovať pyramíde, ktorej sloganom je: Robme tak, aby našim dobre bolo. Jeho prenášanie do praxe potom vyzerá zhruba nasledovne: Svoje si vezme manažér, ten, kto ho dosadí, strana, kamaráti a aj obchodní partneri – ak sa osvedčia.

Časy sa však menia a sú iné než pred piatimi rokmi. Podstatne menej peňazí bude mať štát, teplárne aj ich zákazníci. A tak priestor na rozšafnosti podobného druhu, aké sa tešili obľube počas rokov vládnutia Roberta Fica, je čoraz užší. Treba dúfať, že po voľbách vzíde garnitúra, ktorá dvakrát zastavenú privatizáciu dotiahne do konca. Buď vďaka tomu, že na to bude mať mandát od voličov. Alebo sa bude môcť vyhovárať na partnera, s ktorým sa ujala moci.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 46/2011. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Súvisiace články

Zakážeme zisk, zdaníme bohatých

„Pokiaľ by bol Smer vo vláde, tak sa opäť vráti k PPP projektom, a to veľmi tvrdo,“ vraví šéf najväčšej opozičnej strany Robert Fico 3

Dvaja najsilnejší hráči

Slováci sa v SAP nestratili

Draho a komplikovane

Prečo nízky rast nestačí

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.