Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dlhová brzda je na svete

14.12.2011, 13:05 | ml

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Slovensko

Rozpočet Schválením ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti sa Slovensko pridalo ku krajinám, ktoré si samy stanovili strop na svoje zadlžovanie. Maximum pre verejný dlh SR bude do roku 2017 nastavený na 60 percent HDP. Potom bude tento strop každý rok o jeden percentný bod klesať až k 50 percentám. Slovensko teda na seba v budúcnosti bude ešte prísnejšie, ako predpokladá Pakt stability a rastu. Politici si od toho krátkodobo sľubujú najmä zvýšenie dôvery finančných trhov. Schválená dlhová brzda má štyri úrovne a začína sa už desať percentných bodov pod ultimátnym maximom. V súčasnosti teda na úrovni dlhu vo výške 50 percent HDP. Pri prekročení tejto hranice bude minister financií povinný parlamentu situáciu vysvetľovať a predložiť návrhy na jej zlepšenie. Pri prekročení 53 percent sa už zmrazia platy vlády a musia sa prijať opatrenia na zníženie dlhu. Tretia hranica 57 percent požaduje predloženie vyrovnaného rozpočtu. Dosiahnutie úrovne 60 percent má byť automaticky sprevádzané parlamentným hlasovaním o dôvere vlády. V súčasnosti dosahuje verejný dlh takmer 45 percent HDP, v budúcom roku sa podľa odhadov priblíži k 48 percentám.

Scenáre podľa ústavného zákona
(vývoj dlhu v SR a schválené úrovne dlhovej brzdy, % HDP)
Scenáre podľa ústavného zákona
PRAMEŇ: Eurostat, ústavný zákon o dlhovej brzde

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 50/2011. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Slovensko

Súvisiace články

Prichádza superkríza

Britský ekonóm Detlev Schlichter vraví, že Nemci majú s eurom pravdu, ale neuspejú

Prečo si ľudia z reklamy otvárajú kaviarne

Úspešná topmanažérka sa nesmie stať chlapom

Sneh bude určite, eurá možno

Kde ešte zúri socík

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.