Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Interná záležitosť Smeru

14.03.2012, 11:19 | Marián Leško | © 2012 News and Media Holding

Názor | Res Publica Sebaobmedzenie víťaza je o to dôležitejšie, o čo väčšie je jeho víťazstvo

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Názory

lesko_komentar_nova

Prezident Ivan Gašparovič povedal, že sobotné parlamentné voľby boli naším najdôležitejším hlasovaním od roku 1990. Pri všetkej úcte, voľby 1992, ktoré rozhodli o rozdelení federácie, alebo voľby 1998, ktoré zmenili charakter a smerovanie republiky, boli dôležitejšie ako minulotýždňové. Pravda, ak tie nedávne nebudú mať pre republiku fatálne následky, ktoré so spätnou platnosťou marcové voľby dodatočne zvýznamnia.

Slovensko bude mať vládu, akú už dvadsať rokov nemalo. Jej obsadenie premiér nemusí konzultovať so žiadnym politickým partnerom, lebo pôjde o internú záležitosť strany Smer. Keď predseda Robert Fico pred voľbami vysvetľoval, prečo je koaličná vláda lepšia ako jednofarebná, tvrdil, že sa v nej strany navzájom kontrolujú a strážia. Všetci vieme, že ide len o teóriu, ktorú aj prax jeho prvej vlády nemilosrdne poprela. Hoci si v nej strany robili „krížovú kontrolu“ (štátny tajomník z jednej partaje dohliadal na ministra inej strany), každý člen vlády vyrobil toľko káuz, koľko sa mu žiadalo a jeho krížový kontrolór na to nemal vôbec žiadny vplyv.

Ani otázka, či bude mať jedna strana dosť odborníkov, aby kvalitne obsadila všetky posty, nemusí mať iné „riešenie“, aké mala v čase, keď sa o moc delili tri strany. Na predvolebnú anketu, ako by zvládla konkrétne problémy životného prostredia, jedna bývalá vládna a dnes už mimoparlamentná strana odpísala, že na otázky neodpovie, lebo nemá na túto oblasť odborníkov – pritom tri roky vo vláde R. Fica viedla ministerstvo životného prostredia. Keď odborníkov niet, tak je úplne jedno, či ich nemajú tri, alebo len jedna strana.

Zdroj: Danglár

Viac článkov z rubriky Res publica Mariána Leška

Faktom je, že v predminulom funkčnom období sa objavilo niekoľko návrhov, ktoré kabinet R. Fica odsúhlasil, ale napokon sa do parlamentu ani nedostali – napríklad návrh zákona o SIS, ktorý predseda HZDS odmietol podporiť, lebo jeho človek sa nestal námestníkom riaditeľa. Vláde jednej strany sa také niečo stať nemôže. Bude môcť zmeniť úplne všetko, čo nie je chránené ústavou či ústavnými zákonmi. V našich pomeroch je toho oveľa viac, ako býva obvyklé v iných štátoch. Navyše sa pod domnienkou ústavnosti dajú – pri blahovôli Ústavného súdu – zmeniť zákonom aj veci, ktoré ústavou chránené sú. Ak nie navždy, tak aspoň dovtedy, kým nenastanú nezvratné následky, o ktoré išlo.

Minulotýždňový výrok šéfa Smeru, že by nebolo zdravé pre štát, keby sa v ňom za každú cenu uplatňovala „iba línia jednej politickej strany“, je potvrdením známeho faktu, že R. Fico všetky dobré zásady pozná. Čo vôbec nezaručuje, že ich bude aj uplatňovať. Sebaobmedzenie víťaza je o to dôležitejšie, o čo väčšie je jeho víťazstvo.

Viac o tom, čo čaká Slovensko s novou vládou, čítajte v novom vydaní TRENDU 10/2012 v článkoch: Realita a pokušenia Roberta Fica a Nová vláda, nová šanca.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 10/2012. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.