Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Realita a pokušenia Roberta Fica

14.03.2012, 11:19 | František Múčka | © 2012 News and Media Holding

Čo môže ako prvé urobiť víťaz volieb s väčšinou predvolebných sľubov o posilnení sociálnych istôt a raste životnej úrovne? Zabudnúť na ne. Agenda, ktorou sa bude musieť nová vláda okamžite zaoberať, je rozpočet krajiny. Slovensko je totiž jeden z najväčších rozpočtových hriešnikov, jeho dlh naďalej rýchlo rastie a uzdravovanie deficitného hospodárenia, ktoré v dobrých časoch vyzeralo ako problém strednej úrovne, môže krajinou veľmi rýchlo zamávať. Nastupujúca vláda bude na krku cítiť chlad troch nožov, ktoré ju budú tlačiť do rýchlych opatrení. Finančné trhy, Európska komisia a čerstvo platný ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti.

 • Tlačiť
 • 0

Pred voľbami sa strany téme verejných financií z pochopiteľných dôvodov venovali skôr okrajovo. Lákať voličov na škrty vo verejnej správe alebo na zvyšovanie daní by nefungovalo tak dobre ako slová o istotách. Robert Fico síce občas spomínal, že zdaní banky, veľké firmy a bohatších ľudí. No aj keby tieto sľuby splnil, stále by to bola maximálne tretina z problému, ktorý potrebuje naliehavo vyriešiť.

Aký problém?

V jarnej korešpondencii z Bruselu dostane Slovensko výzvu, aby si vstúpilo do svedomia. Podľa pravidiel musí vláda do konca roka 2013 skresať 1,2 až 1,8 miliardy eur rozpočtovej sekery. Podľa toho, ako sa bude dariť ekonomike. V opačnom prípade prídu nielen pokuty, ale aj zhoršenie imidžu. Pred piatimi rokmi vyznel takýto argument iba ako kozmetická chyba. No odkedy Slovensko vlani na jeseň zistilo, že schopnosť predávať štátne dlhopisy nie je zaručená automaticky, je dobrý obraz krajiny na trhoch nenahraditeľné aktívum.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - roky pred nami

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.