Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenský Hongkong ohrozia eurofondy

14.03.2012, 11:19 | Gabriel Beer | © 2012 News and Media Holding

Súkromá firma Metrans /Danubia/ si v Dunajskej Strede vybudovala terminál za vlastné peniaze, štát jej chce konkurovať, ale s prispením eurofondov

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Ekonomika

Slovensko sa musí chystať na ďalší spor s Európskou komisiou. Ministerstvo dopravy sa rozhodlo časť eurofondov investovať do terminálov kombinovanej dopravy. Zatiaľ chabé pokusy štátnych firiem v kombinovanej či intermodálnej doprave zlyhali. Väčšinou sa o pohyb kontajnerov medzi námornými prístavmi a Slovenskom starali privátne spoločnosti. O niekoľko rokov by sa do tohto prepravného a prekládkového biznisu mali s podporou daňových poplatníkov viac zamiešať štátne firmy na prevádzku terminálov kombinovanej dopravy. To sa však nepáči spoločnostiam, ktoré tento druh dopravy v krajine prebudili. Za vlastné prostriedky. Európsku komisiu upozorňujú na erupciu chystanej štátnej pomoci.

Terminály už tam sú

Zaujímavo rozbehnutý biznis im ohrozuje zámer rezortu dopravy budovať na Slovensku za pomoci eurofondov štyri terminály intermodálnej dopravy. Miesta, kde sa budú môcť prekladať kontajnery alebo výmenné nadstavby z kamiónov na vlaky.

V januári tohto roku podpísal šéf rezortu Ján Figeľ za štát zmluvu na výstavbu verejného terminálu v Žiline. Firma OHL ŽS by ho mala so spoločnosťami Sudop Brno a Construction Consulting & Services postaviť do roku 2015. Šéf rezortu dopravy sa tešil. Aj tu usporil. Firmy sa zaviazali vybudovať terminál za 18 miliónov eur, aj keď ministerstvo rátalo v rozpočtoch so sumou až 38 miliónov eur. Podobné terminály má štát v pláne vybudovať v Bratislave, Leopoldove a Košiciach.

No sú to všetko regióny, kde dostupnosť terminálov už je. Na Slovensku investovala do výstavby terminálu v Dunajskej Strede spoločnosť Metrans. V Bratislave zasa fungujú Slovenské plavby a prístavy a ČSKD Intrans, ktorý pôsobí aj v Žiline a Košiciach. Ministerstvo dopravy však upozorňuje, že nie všetky privátne terminály vyhovujú súčasným európskym požiadavkám, mali by mať napríklad sedemsto metrov dlhé koľaje.

Pripravované nové stavby, na rozdiel od ľudí z rezortu dopravy, netešia predstaviteľov spoločností, ktoré terminály budujú a prevádzkujú za vlastné prostriedky. „Eurofondy“ im stavajú priamu konkurenciu. „So štátnymi firmami, ktoré získajú terminál postavený s podporou daňových poplatníkov, sa budeme musieť o zákazníkov na trhu biť. Terminál kombinovanej dopravy je infraštruktúrny projekt, ale komerčne zameraný. Nie je to diaľnica či železnica, kde sa dá podpora eurofondov chápať,“ vysvetľuje Peter Kiss, riaditeľ Metrans /Danubia/, najväčšej spoločnosti zaoberajúcej sa intermodálnou dopravou na Slovensku. A pripomína, že ak sa niekde ukáže potreba nového terminálu, určite naň nájde prostriedky aj privátny investor.

Rozbeh vo veľkom

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Ekonomika

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.