Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zlato nemusí vždy len zarábať

14.03.2012, 11:19 | md | © 2012 News and Media Holding

Podľa odborníkov je rozumné vložiť do zlata do päť percent majetku

 • Tlačiť
 • 0

Pád ceny zlata o celých 100 dolárov (75,5 €) za troyskú uncu za jediný deň na konci februára tohto roka len potvrdil, že bezhraničná dôvera v rast ceny tohto kovu sa nemusí krátkodobým investorom vyplatiť. Zlato je dlhodobo imúnne voči inflácii, ale krátkodobo nie je imúnne voči hospodárskemu cyklu. Preto odborníci upozorňujú, že do zlata treba ísť s investičným horizontom najmenej päť rokov. Rozumné je tiež investovať do zlata nie viac ako päť percent z majetku.

Troyská unca, ktorá zodpovedá 31,1035 gramu zlata, sa v súčasnosti na burzách obchoduje okolo hranice 1 700 dolárov. Na doterajší rekord zo septembra 2011, keď sa cena prehupla cez 1 920 dolárov za uncu, sa zatiaľ súčasná cena len skromne zdola pozerá.

Faktom ostáva, že zlato je dlhodobo investíciou, ktorá dokáže majetok pred infláciou ochrániť. Za posledných 20 rokov priemerná ročná inflácia predstavovala 2,4 percenta, cena zlata popri tom v priemere ročne narástla o 8,3 percenta. Analytici, ktorí sledujú dlhodobý vývoj ceny zlata, však konštatujú, že reálny výnos zlata (výnos očistený o infláciu) bol za posledné dva roky nadpriemerný a skôr či neskôr dôjde k poklesu ceny tohto kovu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + Privátne bankovníctvo

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.