Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rozdať si to s daniarmi

21.03.2012, 11:32 | Pavol Kubík | © 2012 News and Media Holding

V účelových kontrolách odpočtov DPH ťahá daňovník za kratší koniec

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Téma - dane

Zväčšej časti platí, že súčasný chaos vo finančnej správe nepríjemne pociťujú najmä jej pracovníci, ktorí sa z technologického hľadiska ocitli v  „dobe kamennej“. Väčšina ľudí, ktorí si plnia bežné daňové povinnosti, si žiadne problémy všimnúť nemusí. Napriek tomu viacerí podnikatelia vinou daňového chaosu môžu dočasne prísť o možnosť disponovať nemalou časťou svojich peňazí, ktoré im budú chýbať v ich biznise.

Preventívne kontroly

Pokiaľ ide o samotné oneskorené vyplácanie nadmerných odpočtov dane z pridanej hodnoty, na prvý pohľad nejde o veľký problém. Omeškania vinou nefunkčného informačného systému sú skôr zanedbateľné. Finančné riaditeľstvo odhaduje, že sankčné úroky za oneskorené vratky DPH sa budú pohybovať spolu na celom Slovensku rádovo v desaťtisícoch eur. V daňovej brandži sa však množia podozrenia, že daňové úrady zadržiavajú peniaze aj iným spôsobom. Ak ide o väčšie sumy a úrad nestíha overiť a vybaviť žiadosť o nadmerný odpočet v stanovenej lehote, pomôže si vyhlásením účelovej daňovej kontroly. Vďaka tomu sa vyhne plateniu desaťpercentného úroku z omeškania.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - dane

Súvisiace články

Merajú, koho odstrihnú

Názor | Víťazstvo bolo príliš veľké, aby nevznikli spory, čo z neho komu patrí (Res publica Mariána Leška) 3

Úspech bez eura na reklamu

Argentínska lekcia pre Grécko

Súkromný boj s korupciou v Česku

Synergie podľa J&T

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.