Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Čo dokáže slobodná firma

28.03.2012, 11:19 | Ján Košturiak

Namiesto toho, aby sme hľadali, čo je v pracovníkoch výnimočné, formátujeme ich podľa podnikovej šablóny

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika

Podnikanie

Štefan Holakovský, známy slovenský vynálezca, expert na ochranu duševného vlastníctva a publicista, zvykol spomínať, že v škole mu učiteľky často hovorili vetu: „Daj pokoj a nevymýšľaj.“ Povedal vám už niekto podobnú vetu? V detstve? V práci? Použili ste podobnú niekedy? Pozor na ňu! Je nebezpečná a zabíja. To vzácne, čo majú ľudia v sebe. Tvorivosť a talent.

Zo škôl sme dnes urobili linky, na ktorých formátujeme deti a študentov pre linky, v ktorých neskôr pracujú celý život. Nie iba také, na ktorých sa montujú zložité káble, automobily alebo stroje. Nie je málo veľkých firiem, kde ľudia musia prechádzať cez rôzne turnikety, všade sa hlásiť kartami, nechať sa sledovať kamerami a obliekať sa ako v armáde. Vytvorili sme svet hierarchií, kde manažéri, dohliadači a koordinátori vyžadujú predovšetkým to, aby ich podriadení „dali pokoj a nevymýšľali“. Pripravujú sa rozpočty a ciele a poctivo sa plnia. Každé vybočenie z radu spôsobuje problém. Najlepšia kvalifikácia je rétorika, jazyk, úsmev, slová, ktoré chcú šéfovia počuť, a ovládanie PowerPointu.

Firmy sú plné neslobody a ľudia v nich sú ozubené kolesá, ktoré sa občas premastia finančným alebo iným bonusom. Ľudí formátujeme podľa firemnej šablóny a kontrolujeme podľa štandardov. Namiesto toho, aby sme hľadali to, čo je v nich výnimočné, a nechali to rozvinúť.

Ťah na výkony

Svet sa však mení. Je čoraz viac mladých ľudí, ktorí vyrastajú v inom prostredí ako predchádzajúca generácia. Komunikujú v sociálnych sieťach, hľadajú svoje príležitosti v sieťovaní a od práce očakávajú viac ako iba zdroj obživy.

Celý biznis sa mení a zdá se, že súčasný svet produktivity bude nahradený svetom kreativity. Svet dokonalých plánovačov a optimalizátorov prevalcujú nové profesie – inovačný inžinier, inovátor biznisu, inovátor myslenia, manažér inovácií. Zvíťazí schopnosť inovácie a rýchlych zmien.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 12/2012. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika Podnikanie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, predplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.