Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kontrola do roka a do dňa

28.03.2012, 11:19 | Marián Leško | © 2012 News and Media Holding

Občania na Slovensku politické strany nielen platia, ale ešte na ne aj doplácajú

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Slovensko by malo mať do 4. apríla 2013 inú normu o financovaní politických strán, akú má teraz. Všetkých šesť parlamentných strán, ktorých poslanci tvoria novozvolenú Národnú radu SR, totiž krátko pred tohtoročnými parlamentnými voľbami podľahlo výzve troch mimovládnych organizácií a dobrovoľne prijalo záväzok, že „sprísnia pravidlá financovania straníckych aktivít do roka od nástupu nového parlamentu v prípade, že do neho budú zvolení“. Transparency International Slovensko, Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy a Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť urobili správnu vec v správnom čase. Teraz treba dohliadnuť na to, aby parlamentné strany opäť latku nepodliezli.

Päťnásobne viac

Slovenské politické subjekty boli za posledné desaťročie voči sebe extrémne ústretové. Dopriali si dvojaký prepych. Maximalizovali príspevky, ktoré dostávajú od štátu, a minimalizovali možnosti, aby ich mohol niekto usvedčiť, že na svoje financovanie používajú nelegálne zdroje. Kombinácia veľkorysého štátneho príspevku a absencia reálnej kontroly vytvára patologické prostredie a vedie k tomu, že občania politické strany nielen platia, ale ešte na ne aj doplácajú.

Uplynulé desaťročie bolo pre partaje obdobím hojnosti, lebo len málokto tu od roku 2002 zvýšil svoje príjmy od štátu až päťnásobne. V období 1998 až 2002 vynaložil štátny rozpočet na politické strany približne tristo miliónov korún. Po ňom prijal parlament viacero zmien – rádovo zvýšil sumu, ktorú dostáva strana za voliča, na činnosť i sumu, ktorú inkasuje na poslanecký mandát. V období 2012 až 2016 poskytne štát politickým stranám viac než 48 miliónov eur, čo v korunách predstavuje takmer jednu a pol miliardy.

Ak nedôjde k nejakej kataklizme, v ďalšom volebnom období táto suma ešte narastie. Financovanie politických subjektov sa totiž odvodzuje od priemernej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve. Nárast nie je zanedbateľný, lebo ak v roku 2006 dostala strana za každého voliča, ktorý jej dal svoj hlas, desať eur (päť za hlas a päť na činnosť), v tomto roku obdrží za jeden hlas až 15,72 eura.

Štedrejší ako český

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy voľby 2012

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.