Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo žiaria fínske školy

12.04.2012, 12:00 | Pavel Sibyla | © 2012 News and Media Holding

Najlepšiu školu môžu rodičia hľadať cez známych, na internete... alebo za hranicami Slovenska. Napríklad vo Fínsku.

 • Tlačiť
 • 5

Za dobrý chýr o fínskom školstve môže známa PISA. Ide o testovanie 15-ročných žiakov z krajín OECD (Programme for International Student Assess–ment). Fínski tínedžeri sa v troch meraniach za sebou (2000, 2003, 2006), z ktorých každé bolo zamerané na inú oblasť, umiestnili vždy na prvom mieste. V testovaní spred troch rokov sa Fínsko ako jediná európska krajina dostalo v čitateľskej, prírodovednej aj matematickej gramotnosti medzi šesť najlepších krajín na svete.

Pri hľadaní odpovede na otázku, v čom tkvie výnimočnosť fínskeho školského systému, si človek uvedomí, že v ňom platia poučky ako pre tvorbu kvalitnej architektúry a dizajnu.

Hlavne neformálne

Na prírodopise nám Tarja vysvetľovala, ako prebieha trávenie, a potom sme išli do lesa zbierať brusnice. Keby sa slovenský rodič predsa len presťahoval do Fínska, od svojej ratolesti by mohol dostať takúto odpoveď na otázku, ako bolo v škole. Medzi základné črty fínskeho vzdelávacieho systému totiž patrí neformálnosť.

Žiaci na základnej škole, ako aj na univerzite učiteľom tykajú. „Vykanie sa tu považuje za odstup a chladnosť. Ja vykám len rektorke,“ hovorí Slovenka Anna Kyppö, ktorá vo Fínsku žije už vyše tridsať rokov. Na univerzite v Jyväskylä vyučuje slovenský jazyk a kultúru.

Dizajnovanie produktu je dizajnovaním vzťahu, hovorieva Steve Rogers zo spoločnosti Google. Podľa Fínov tiež nie sú budovy, digitálne tabule  alebo celonárodné testovania základom dobrého vzdelávacieho systému. Ale vzťah založený na spolupráci — medzi učiteľom a žiakom, rodičmi a školou.

Príhoda s brusnicami nie je vymyslená, ale zažili ju Annine deti, ktoré navštevovali dedinskú základnú školu. Nazbierané a v škole spracované brusnice potom žiaci celý rok jedli. Koľko povolení od rodičov cez hygienika až po alergiológa by si podobná akcia vyžiadala na Slovensku?

Uvoľnený vzťah medzi učiteľom a žiakom pomáha k individuálnemu prístupu. Ten však kladie nároky na obe strany. Rovnakú váhu ako výsledky písomiek má na základnej škole slovné hodnotenie. Pri ňom učiteľ ťažko zakamufluje, že niektorých svojich žiakov – napríklad tých neposlušnejších — ignoruje. Súčasťou koncoročného hodnotenia žiaka je zase sebahodnotenie, čo deti učí kritickému prístupu k svojim vlastným výkonom.

12_profimedia-0102177456.jpg

Skepsa k testovaniu

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 5

Rubrika Téma - ako učí fínsko

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.