Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tajná vírusová fabrika na Záhorí

15.05.2012, 12:45 | Gabriel Beer | © 2012 News and Media Holding

Chystanú výrobu slovenskej protichrípkovej vakcíny sprevádza chaos, tajnosti a čudná zmena lokality

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Keď pred troma rokmi aj na Slovensko udrela prasacia chrípka, pri ktorej zomierali ľudia, v politických kruhoch začala vznikať vízia zdravotnej sebestačnosti. V snahe nebyť odkázaný na kapacity zahraničných výrobcov, ktorí v čase pandémií dodávajú prioritne na trhy vlastných krajín, chcelo Slovensko naštartovať výrobu vlastnej protichrípkovej vakcíny. Vízia sa dnes dostáva do fázy realizácie. No celú akciu zatiaľ sprevádza chaos, utajovanie a ekonomicky ťažko zdôvodniteľné rozhodnutia.

Tajnosti a politika

Celú veľkú štátnu investíciu sprevádza extrémne ticho. Investor, Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR), sa zdráha čokoľvek povedať. Tajomníčka predsedu Marcela Rybanská TRENDU napísala: „Sme povinní bez výnimky rešpektovať ustanovenia zákona o ochrane utajovaných skutočností.“ Podobne aj vládny materiál Zabezpečenie Slovenskej republiky na pandémiu chrípky v septembri 2009 prvá vláda Roberta Fica hneď utajila a priradila mu režim Vyhradené.

Motivácia na utajovanie zrejme nesúvisí s pripravovanou výstavbou štátneho závodu na výrobu vakcín. Skôr tam možno vidieť chúlostivosť celého projektu s ohľadom na odhady možných úmrtí na chrípku či krízové postupy v prípade, ak by sa vírusy vymkli spod kontroly.

No argumenty za výstavbu boli logické. Nebude treba napríklad neustále nakupovať do skladov štátnych rezerv nové a nové protichrípkové vakcíny. Tie sú totiž účinné vždy iba na jeden konkrétny pandemický kmeň vírusu. A aj keď ich trvanlivosť môže byť dlhšia ako jednu sezónu, pri každej novej chrípkovej panike treba vakcíny nakupovať nanovo. Časť slovenských expertov dôvodila aj politikou: V prípade reálneho výbuchu chrípkovej epidémie si veľké krajiny, v ktorých sú umiestnené linky svetových farmaceutických firiem, budú uspokojovať najprv vlastné vakcinačné potreby. Do iných krajín by mohli produkciu posielať až v druhom slede. Linky na výrobu vakcín majú totiž obmedzenú kapacitu.

Pri ostatnej chrípkovej panike v roku 2009 štát nakúpil od spoločnosti Sanofi-Aventis milión vakcín po 7,60 eura. Aj hlbšie v minulosti musel minister zdravotníctva Rudolf Zajac podobne ukázať pripravenosť na vtáčiu chrípku. Štátne hmotné rezervy vtedy nakúpili antivirotikum Tamiflu od spoločnosti Roche pre približne pol milióna obyvateľov. Na lieky a ochranné pomôcky vláda vtedy uvoľnila 870 miliónov korún (29 mil. €). No aj lieku Tamiflu, ktorý nebol určený iba na jeden konkrétny kmeň chrípky, časom uplynul dátum spotreby a bolo ho treba zlikvidovať.

Veci, čo nesedia

Aj keď sa štát do vlastnej vakcínovej linky pustil v utajenom režime, možno na internete nájsť dostatok stôp svedčiacich o tom, že akcia sa začala. Zverejnené je napríklad posudzovanie vplyvov na životné prostredie Areálu pre výrobu vakcín na pandemickú chrípku. Podľa štúdie má SŠHR ako investor stavať závod v areáli spoločnosti Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch. Stavať sa malo začať v marci minulého roka a celá akcia mala byť skončená už toto leto. Podľa verejne dostupných informácií odhad na finančnú náročnosť akcie bol 15 miliónov eur.

A tu sa začínajú nezrovnalosti. Už dnes je napríklad jasné, že suma bude podstatne vyššia. Keď sa TREND už v roku 2009, keď vláda rozhodovala o výstavbe, rozprával na túto tému s ľuďmi od fachu, odhady boli na úrovni prekračujúcej 30 miliónov eur. Ak stavbu manažuje štát, obvykle suma stúpa ďalej.

Ďalšia nezrovnalosť, a možno najväčšia, sa týka lokality. Celý projekt bol od začiatku chystaný pre spoločnosť Imuna Pharm.

Zdroj: Maňo Štrauch

Firma mala skúsenosti s výrobou protichrípkovej vakcíny, má k dispozícii odborníkov, vyškolený personál pre superčisté prostredie i technologickú infraštruktúru. Vo firme však tiež o projekte hovoriť nemôžu. Jej riaditeľka Iveta Rakacká TRENDU potvrdila aspoň čiastočné informácie. Napríklad že spoločnosť sa na protichrípkové vakcíny naozaj chystala: „Začiatkom roku 2010, po rozhodnutí vlády, nás oslovili zo štátnych hmotných rezerv, aby sme sa nachystali na spoluprácu pri výstavbe protichrípkových vakcín.“ Medzitým si mali vybavovať získanie osvedčenia o priemyselnej bezpečnosti od Národného bezpečnostného úradu. Podpísali tiež zmluvu o budúcej zmluve, na základe ktorej mali okrem iného poskytnúť pre projekt pozemky a nevyužívanú halu niekdajšieho zvieratníka za symbolické euro. SŠHR tiež začala proces posudzovania vplyvov na životné prostredie v Šarišských Michaľanoch.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy chrípka, zdravotníctvo

Súvisiace články

Hľadanie logiky

Hľadanie logiky

Názor | Za utajovaním na Slovensku treba vo väčšine prípadov hľadať nekompetentnosť alebo zlý úmysel 8

Čo môže Slovensko ponúknuť turistom

Skončíme ako Japonci

Dva rasty a jeden pád

Populárne, no drahé

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.