Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

SAP záhradníkom

23.05.2012, 07:30 | Martin Jaroš | © 2012 News and Media Holding

Potrebuje finančná správa systém firmy SAP? Za štát to bude riešiť aj jej bývalý manažér

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Bývalá vláda odovzdávala moc s veľkým problémom na rováši – kolabujúcim systémom na finančnej správe. Morálne zastaraný IS RDS od Novitechu už bol odstavený, no nový IS KONS bol stále nedorobený a nefunkčný. Na pozadí predvolebného boja musel štát rozriešiť dilemu —či riskovať škody a pokračovať v nasadzovaní manažérsky nezvládnutého nového systému, alebo sa vrátiť k starému, no funkčnému riešeniu od neobľúbeného dodávateľa.

Aby sa predišlo politikárčeniu a lobistickým vplyvom, boli na pomoc prizvaní nezávislí experti — informatici z akademickej obce. Dali pragmatický verdikt a odporúčanie, ktoré riadiaci výbor projektu zjednotenia výberu daní, ciel a odvodov (Unitas) akceptoval. No urobili aj istú nadprácu, ktorá sa nemusela páčiť niektorým zainteresovaným biznismenom. Na záznam dali radu, ktorej akceptovanie by mohlo štátu ušetriť milióny eur. Na úkor veľkých IT dodávateľov. Lenže personálne rozhodnutia nového vedenia rezortu financií vyvolávajú otáznik nad tým, či sa avizované šetrenie dotkne aj tejto oblasti.

Rada navyše

Odporúčanie akademikov znelo nasadiť systém od Novitechu, ktorý je „technicky zaostalý, bez potenciálu ďalšieho rozvoja“– ale funkčný. O novom IS KONS sa vyjadrili, že má dobrú koncepciu a potenciál na ďalší rozvoj. V danej chvíli to však bol nepoužiteľný nedorobok a dočasným nasadením IS RDS sa mal získať čas na jeho dokončenie.

A potom prišla rada navyše: Hoci ešte nedorobený, IS KONS je koncepčne navrhnutý dosť dobre na to, aby po dokončení mohol slúžiť ako plnohodnotný daňový informačný systém. (Bol by to pritom systém vyvinutý doma — na pôde finančnej správy, ktorá by bola jeho vlastníkom a nemusela by sa zamotávať do licenčných sporov ako v minulosti.) Pôvodne sa pritom s týmto systémom počítalo len ako s prechodným riešením pred nasadením finálneho riešenia postaveného na architektúre spoločnosti SAP. No podľa expertného názoru vysloveného na riadiacom výbore by systém na platforme SAP bol technologicky komplikovaný — a drahý. Podľa aktuálneho znenia zmluvy s IBM, v rámci ktorej sa nový systém vyvíja a nasadzuje, by len SAP licencie mali stáť 6,6 milióna eur bez DPH. Technická podpora má stáť navyše 22 percent tejto sumy ročne. To sú len licencie, ďalšie milióny majú stáť činnosti súvisiace s nasadzovaním.

Spomínané stretnutie riadiaceho výboru sa uskutočnilo dva dni pred nástupom vlády Roberta Fica. Ako s jeho závermi naložil nový kabinet? Rezort financií šiel podľa dohodnutého plánu a podpísal nové zmluvy s firmou Novitech. No otázka zamyslenia sa nad (ne)nasadzovaním systému SAP, ktorý bol dohodnutý ešte za ministrovania Jána Počiatka a potvrdený za Ivana Mikloša jeho kontroverznou pravou rukou Miroslavom Mikulčíkom, ostala nezodpovedaná.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy Finančná správa, informatizácia, SAP

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.