Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Firma za tridsať sekúnd

27.06.2012, 11:35 | Dominik Orfánus | © 2012 News and Media Holding

Drew Houston bol otrávený prácou na viacerých počítačoch, z ktorých si musel svoje súbory vždy posielať alebo prenášať na kľúči. Ako študent Massachusettského technologického inštitútu sa to v roku 2007 rozhodol vyriešiť. Predstavil si virtuálnu škatuľku na všetky dáta prístupnú hocikde na svete – Dropbox. Namiesto toho, aby dotiahol službu do prevádzky aspoň v beta verzii, spravil si kratučké video o tom, akoby už jeho služba fungovala. A zavesil ho na You- Tube. Tam si ho iba cez noc prezrelo okolo desaťtisíc ľudí a po pár dňoch sa im počet prihlášok na testovanie beta verzie zvýšil z päť- na 75-tisíc. Pre Drewa už bolo maličkosťou postaviť sa pred investorov a žiadať o peniaze na tento nápad. Video „prieskum trhu“ sa nemýlilo, dnes je z 29-ročného Drewa milionár (odhad hodnoty jeho pätnástich percent vo firme Dropbox je šesťsto miliónov dolárov). Každú sekundu má Dropbox nového registrovaného používateľa.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Príbeh Dropboxu ukazuje, že firma sa dá vybudovať neuveriteľne rýchlo. A nielen v Spojených štátoch. Netreba mesiace a roky produkt vyvíjať a až potom ho začať predávať, ale oplatí sa ísť s kožou na trh aj s „polotovarom“. V start-upovskom slangu sa tomu hovorí „minimum viable product“ (MVP), teda v preklade minimálne životaschopný produkt. Aj na takýchto teraz pracujú Slováci, niektorí start-upisti sa už stihli vrátiť zo Silicon Valley.

Skratka do údolia

Richard Voda sa do podnikania pustil až po kariére v korporátnom biznise. Vyštudovaný ekonóm pracoval dokonca v deväťdesiatych rokoch dva roky v Silicon Valley ako produktový manažér v Netscape – firme, ktorá dala na trh prvý internetový prehliadač. Po návrate vystriedal niekoľko manažérskych pozícií, kým si uvedomil, že „život je príliš krátky na to, aby pracoval v nudnej spoločnosti“. Toto start-upovské heslo, ktoré počul z rádia v Silicon Valley, mu spolu s túžbou po väčšej slobode začalo dávať väčší zmysel. K prechodu do podnikateľského neznáma prispela aj jeho skúsenosť manažéra v Slovensko-americkom podnikateľskom fonde: „Keď som videl, že nemáme do čoho investovať, povedal som si, že musím niečo spraviť.“

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 25/2012. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Téma - slováci v silicon valley

Súvisiace články

Zabaviť státisíce na Facebooku

Zabaviť státisíce na Facebooku

Bratislavskí vývojári z firmy Pixel Federation prerazili hrou na sociálnej sieti 1

Papierový milionár

Autá rozpálili ekonomiku

Koniec sveta, ako ho poznáme

Ľudia v podozrení

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.