Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Turecko na vratkom výslní

30.06.2012, 18:00 | Adrian Peter Pressburg | © 2012 News and Media Holding

Zlepšený rating odráža dosiahnuté úspechy krajiny, ale nijako nezaručuje ich trvanie

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Svet

Tagy

Turecko

Keď agentúra Moody’s 20. júna zvýšila známku dlhovej hodnovernosti Turecka z Ba2 na Ba1 a týždeň predtým zhodila rating Španielska z A3 na Baa3, investori spozorneli. Pri ďalšom pokĺznutí by člen eurozóny spadol do špekulatívneho pásma a naopak, po naplnení pozitívneho výhľadu by rating Turecka postúpil zo špekulatívnej zóny do tej vytúženej – investičnej. Začína dvíhať na juhovýchodnej periférii Európy hlavu nová mocnosť? Mnoho bude záležať od okolností, ale aj od Ankary, ktorá si niekedy zbytočne komplikuje život.

Keď sa niečo zvrtne

Najnovšie to ukazuje incident z 22. júna, keď protivzdušná obrana susednej Sýrie zostrelila tureckú stíhačku. Sýria tvrdí, že vo svojom výsostnom vzdušnom priestore, Turecko zase, že nad medzinárodnými vodami. Tureckú verejnosť podráždili správy o zostrelení bez varovania. „To sa medzi susedmi nerobí,“ ponosovali sa. Šéf tureckej diplomacie Ahmet Davutoglu mal za sebou domácu verejnú mienku, keď pohnal celú záležitosť pred Bezpečnostnú radu OSN. Ankara medzitým zalarmovala centrálu NATO a vymohla si v Bruseli schôdzku na 26. júna. Turecko požiadalo o konzultácie podľa článku 4 Washingtonskej zmluvy. Je to možné v prípade, ak sa ktorýkoľvek spojenec NATO domnieva, že je ohrozená jeho územná celistvosť, politická nezávislosť alebo bezpečnosť, vysvetlovala hovorkyňa NATO Oana Lungescuová.

Už predtým, 10. apríla zašermovala Ankara nielen potrebou konzultácií, ale priamo článkom 5 Severoatlantickej zmluvy, ktorý hovorí „natvrdo“ o kolektívnej obrane. Turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan vtedy reagoval na prestrelku sýrskych jednotiek s povstalcami, pričom guľky zasiahli na tureckom území aj utečencov a medzi nimi dvoch tureckých občanov. O piatom článku vtedy hovoril R. T. Erdoğan nie v Bruseli či v Ankare, ale počas oficiálnej návštevy v Číne, kde sa okrem iného uchádzal o priazeň investorov.

Polená pod nohy

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 25/2012. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Svet

Tagy Turecko

Súvisiace články

Plynovod Nabucco sa skracuje

Plynovod Nabucco sa skracuje

Turecko a Azerbajdžan podpísali dohodu o výstavbe vlastného plynovodu v Turecku

Plynovod South Stream dostal v Turecku zelenú

Zabaviť státisíce na Facebooku

Papierový milionár

Autá rozpálili ekonomiku

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.