Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ide to aj bez stimulov

11.07.2012, 11:05 | ja

 • Tlačiť
 • 0

Servisné a outsourcingové centrá sa stali silným odvetvím slovenskej ekonomiky aj bez mohutnej štátnej pomoci. V rokoch 2002 až 2010 im vláda schválila stimuly vo výške 29,5 milióna eur, niečo vyše dva a pol percenta celkového objemu investičnej pomoci. Investori z automobilového sektora dostali stimuly za 662 miliónov eur (takmer 60 percent). Iness Consult pre IT Asociáciu Slovenska vypočítal, že kým v centrách štátna pomoc v prepočte na jedno miesto predstavovala necelých desaťtisíc eur, v automobilkách to bolo viac ako 33-tisíc eur.

Investičné stimuly reálne využila trojica prevádzkovateľov: Dell, T-Systems a Ness KDC. „Štátna pomoc bola jedným z argumentov na vytvorenie pobočky Dellu na Slovensku a tiež prispela k rozšíreniu call centra o ďalšie regionálne funkcie,“ uvádza šéfka ľudských zdrojov Dellu Silvia Jeleníková.

Stimuly koncom roka 2006 získal aj Soitron. No stali sa preňho skôr komplikáciou. Šéf firmy Ondrej Smolár spomína, že o dotáciu na tristo pracovných miest v centre outsourcingových služieb žiadali ešte v roku 2002. No kým ju vláda schválila, firma už tristo nových ľudí nabrala. Z pomoci štátu síce narástla o ďalších 250 pracovníkov, no keď sa jej hlavný zákazník Hewlett-Packard rozhodol outsourcované činnosti preniesť pod vlastnú strechu, musela štátnu pomoc (2,46 milióna eur) vrátiť. Hoci pracovné miesta nezanikli, len sa presunuli do inej firmy – Soitron nesplnil záväzok, že ich udrží počas piatich rokov. „Pomoc prišla neskoro. A za podmienok, ktoré sa ukázali ako zle nastavené pre dynamicky sa meniaci sektor IT služieb,“ hodnotí O. Smolár.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - servisné centrá

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.