Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf Prima banky: Nevšímajte si nás

23.07.2012, 11:12 | Martina Kláseková | © 2012 News and Media Holding

Jan Rollo po roku čistenia Prima banky stavia pobočky a potichu chystá rast úverov

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika

Financie

Keď približne pred rokom a pol kupovala skupina Penta vtedajšiu Dexia banku Slovensko, tunajší bankári od tohto kroku čakali veľký tresk. Nielen preto, že skupina Penta máva zväčša úspešné projekty. Ale aj preto, že od začiatku sa na jej čele očakávali iba mená, ktoré patrili v slovenskom bankovníctve medzi najznámejšie. Keď si investičná skupina vybrala za šéfa svojej finančnej akvizície Jana Rolla, bolo jasné, že banku čaká priamy smer – ostro na retail.

J. Rollo sa ho naučil ešte v českej GE Money Bank a na Slovensku ho pestoval v Slovenskej sporiteľni. Pod jeho vedením slovenská jednotka po časoch strácajúceho podielu v retailových úveroch znova podrástla. Paradoxne to bolo v čase vypuknutia krízy, keď sa iné banky v úverovaní zháčili. On vtedy kázal pridať plyn.

I keď trh na začiatku od J. Rolla očakával prudké záchvevy bankovej pôdy, už po pár mesiacoch sa upokojil. Ukázalo sa, že s reštartom banky to pôjde pomalšie. Zatiaľ J. Rolla teší ticho a je rád, keď si banku nikto z konkurentov nevšíma. I to, že odzneli otrasy vyvolané pádom niekdajšej materskej francúzskej Dexie. I spisom Gorila, ktorý udrel do nového akcionára práve v čase, keď sa tešil, že z banky zmizol tieň Dexie. Slovenská banka v závere vlaňajška rebrandovala na Prima banku – podstatne skôr, než pôvodne počítala. Hoci v súčasnosti akoby jej šéf trhu odkazoval „nevšímajte si nás“, budúcnosť vidí už inak: „O päť rokov už nebude možné si Prima banku nevšimnúť.“

Čo kúpili

Keď Penta koncom roka 2010 kupovala slovenskú dcéru francúzsko-holandskej Dexie, kupovala banku, ktorá bola nútene na predaj. Jej matka potrebovala peniaze, mala existenčné problémy a neskôr ju musel znárodniť štát. V ideálnej kondícii v tom čase nebola ani slovenská dcéra. Nesúviselo to len so známym sporom s firmou Ritro, v ktorom banke hrozí žaloba za 110 miliónov eur (a ktorej sa nový akcionár známy silným právnickým zázemím vraj neobáva). Napätá bola situácia nielen v otázke kapitálu, ale aj likvidity. Banke po uzavretí akvizície skončili úverové linky od veľkej Dexie, ktorými matka dcére pomáhala dopĺňať likviditu. A predčasne zavrela úverové kohútiky aj Európska investičná banka. Hoci J. Rollo hovorí, že jeho úmyslom bolo túto spoluprácu ukončiť. Dohromady banke za pár mesiacov padli zdroje zodpovedajúce zhruba pätine bilančnej sumy, čo robilo temer pol miliardy eur.

Partner Penty Jozef Oravkin po podpise kúpnej zmluvy v rozhovore pre TREND hovoril, že je jasné, že Penta bude musieť kapitálovo novú dcéru podporiť. No zatiaľ nebolo treba viazať nový kapitál. Dá sa tušiť, že to bolo skôr vo forme vkladov na termínované účty po stopnutí iných liniek. V čase, keď retailovej dcére Penty ubudli medzibankové zdroje, získala neštandardne štedrú nádielku termínovaných vkladov. A tým čas na to, aby upratala celú štruktúru bilancie.

Našťastie nový akcionár sa už vlani nemusel pasovať s gréckymi dlhopismi, ktoré banka ešte za čias, keď bola súčasťou skupiny Dexia, nakúpila. Penta sa ešte v kúpnej zmluve dohodla s veľkou Dexiou na tom, že ich zahraničná banka prevezme pod svoje krídla. Vykryla celú nominálnu hodnotu 110 miliónov eur, v hospodárskom výsledku banky sa grécke bondy neprejavili.

Zdroj: Maňo Štrauch

Iné proporcie

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Financie

Tagy Prima banka

Súvisiace články

Dexiu povedie bývalý šéf sporiteľne

Penta si podľa zatiaľ nepotvrdených informácií vybrala za šéfa kúpenej banky J. Rolla 2

Zo slovenskej Dexie bude Prima banka

Sadzby na vkladoch klesajú

Kedy sa Kmotrík vykašle na Slovan

Muňko sa vráti

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.