Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trhači rozpočtu opäť zasahujú

08.08.2012, 11:19 | Vladimír Tvaroška

Chuť očierniť predchodcov je silnejšia ako snaha hľadať skutočné riešenia

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Vláda minulý týždeň schválila materiál o vývoji verejných financií, premiér sa posťažoval na stav, ktorý zdedil po predchádzajúcej vláde a demonštratívne roztrhal tohtoročný rozpočet. Úžasné divadlo – perfektne načasované (parlament ihneď potom začal pracovať na tom, aby sporitelia v 2. pilieri prišli ročne o 500 miliónov eur), výborná dramaturgia aj herecké výkony. Klobúk dole. Popritom si samotný materiál a dôvody údajne vysokého deficitu v tomto roku azda ani nikto nemal potrebu prečítať. Nemám schopnosti a ani ambíciu vyrovnať sa výbornej komédii vo vládnom predvedení, skúsim len popísať skutočný stav verejných financií.

Odborníci na deficit

Prvá vláda Roberta Fica hospodárila v rokoch 2009 aj 2010 s deficitmi prevyšujúcimi osem percent HDP. Slovné spojenie „ozdravovanie verejných financií“ v tom čase v premiérovom slovníku vôbec neexistovalo. Teraz, po dvoch rokoch, zrazu počúvame, akú tragédiu zanechala vláda Ivety Radičovej – vraj bude deficit až 5,3 percenta HDP. Rozpočtovaný deficit na tento rok je 4,6 percenta HDP. Fakt je, že viaceré položky sa vyvíjajú inak, ako bolo naplánované. To sa však deje každý rok, a to nielen vo verejných, ale aj v rodinných či firemných rozpočtoch. Podstatné je, aby mínusy neprevyšovali plusy. Som presvedčený, že v tomto roku to tak aj je.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Súvisiace články

Veľká banková kamufláž

Veľká banková kamufláž

Na základe výroku audítora opravila Poštová banka vlaňajší zisk na obrovskú stratu, dôvodom sú grécke dlhopisy (Aktualizované) 1

Legenda o chýbajúcom remeselníkovi

Skôr, než sa vrátia

Nejasné signály o konci sveta

Žolík verejnej dopravy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.