Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Súkromní vyháňači korupcie

22.08.2012, 11:07 | Ivan Haluza | © 2012 News and Media Holding

„Korupcia je spoločenský jav vnímaný ako jedna z najväčších hrozieb pre stabilitu demokratického a právneho štátu i trhovej ekonomiky,“ svieti na internetovej stránke slovenského ministerstva vnútra. Toho, kto dáva či prijíma úplatky za získanie štátnej zákazky či dotácie, by malo až zamraziť. No nemrazí. Žiadne veľké ryby zatiaľ vo väzení nesedia. Aj po medializovaní tých najzjavnejších škandálov s mnohomiliónovými sumami býva najväčším úspechom odvolanie niekoľkých úradníkov či šéfov štátnych firiem. Boj štátu s korupciou zlyháva na tom, že samotní politici, ktorí sú do nej zapojení, síce niekedy prispejú k prijatiu protikorupčných zákonov, no zároveň tlačia na policajtov či súdy, aby skutočné podvody prehliadali. V posledných rokoch dochádza k tomu, že ku kritikom z médií a mimovládnych organizácií sa pridávajú odvážnejší podnikatelia. A tí už vďaka svojim finančným možnostiam vedia zabezpečiť ochranu ľuďom, ktorí nahlásia korupciu, či rozkódovať konkrétne kauzy pre médiá i políciu.

 • Tlačiť
 • 0

Čím menej zasahuje štát do podnikateľského prostredia, tým menej je aj korupcie. Keď biele goliere, v tomto prípade politici či úradníci cez rôzne povolenia alebo podpory nerozhodujú o úspechu v podnikaní, biznismen si nemá prečo chystať úplatok. Korupcii sa najlepšie darí v diktatúrach, akými sú napríklad Severná Kórea či Somálsko. Naopak, dlhodobo budovaná protikorupčná morálka je v škandinávskych štátoch.

V stredoeurópskych postkomunistických krajinách začala medzi politikmi a podnikateľmi pred dvomi desiatkami rokov bujnieť korupcia. Určite aj na základe toho, že už v socializme si ľudia zvykli, že k mnohým veciam sa dalo prísť najmä cez úplatky. Už vtedy sa platilo za lepšiu školu pre dieťa či kvalitnejšiu lekársku starostlivosť. O to ľahšie sa neskôr do spoločnosti prenieslo, že platiť treba aj za lepší biznis.

Privatizačné pokušenie

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma - korupcia

Súvisiace články

Korupčné schémy sú už zvrátene dokonalé

Korupčné schémy sú už zvrátene dokonalé

V Česku sa viac kradne zo štátneho pod dohľadom politikov, Slovensko má zasa silnejšie mafiánske klany, hovorí bývalý riaditeľ českej rozviedky Karel Randák 4

Osobný nominant Roberta Fica

Kto vládne knihám

Padne to len zvonku

Slovenskí tvorcovia ilúzií

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.