Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako zarobiť za deň miliardu

12.09.2012, 11:16 | Michal Nalevanko

Pádu libry pred 20 rokmi predchádzal tlak a samoľúbosť politikov a centrálnych bankárov – a šikovnosť G. Sorosa

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Financie

Prezident nemeckej Bundesbanky Helmut Schlesinger nebol útlocitný muž, no to, čo zažil začiatkom septembra 1992 v anglickom mestečku Bath, ho vyviedlo z miery. „Dvanásť ministrov financií tu sedí a žiada, aby ste znížili úrokové sadzby. Tak prečo to neurobíte?“ kričal naňho Norman Lamont, šéf britského rezortu financií. V záchvate zúrivej bezmocnosti buchol päsťou po stole, akoby sila úderu mala podčiarknuť dôležitosť jeho naliehania.

H. Schlesinger najskôr pozeral na scénu pred ním nechápavo. On ani jeho predchodcovia v čele nemeckej centrálnej banky neboli zvyknutí na to, aby sa do tvorby menovej politiky najväčšej európskej ekonomiky plietli politici. Domáci ani zahraniční. Zalapal po dychu a urobil prvé, čo mu kázal inštinkt. Vyšiel z miestnosti. Chvíľu trvalo, kým sa z Lamontovho výstupu spamätal. Po návrate ministrom financií a šéfom centrálnym bánk z ostatných krajín EÚ diplomaticky oznámil, že hoci Bundesbanka nemá v úmysle znižovať svoje úrokové sadzby, nevidí ani dôvod ich ďalej zvyšovať. Nedočkavému Lamontovi to stačilo, aby rozohral hru so slovíčkami. Vyhlásenie prezidenta nemeckej centrálnej banky interpetoval pred médiami ako konsenzus najdôležitejších bankárov na starom kontinente. Nebol to šťastný ťah. N. Lamont podcenil všetko dôležité, čo podceniť mohol. Ľudskú samoľúbosť aj silu finančných trhov. Rokovania zástupcov Európskych spoločenstiev 4. a 5. septembra 1992 boli posledným dejstvom drámy, ktoré sa odohrávalo ešte za zatvorenými dverami. Všetko, čo prišlo neskôr, už bolo verejným divadlom. Na jeho konci bola bezmocná Bank of England, britská centrálna banka a skupina finančníkov, ktorá z druhého brehu Atlantiku zarobila na devalvácii libry dovtedy neslýchané sumy.

Sorosov nástupca

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Financie

Súvisiace články

Tento štát potrebuje redizajn

Tento štát potrebuje redizajn

Grafický dizajnér Juraj Blaško navrhol jednotnú vizuálnu identitu štátnej správy 6

Sony sa vracia do Nitry

Slováci hltajú antibiotiká

Nové developerské štvrte spomalili

Chceme byť v prvej trojke developerov

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.