Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Francúzska byrokracia

12.09.2012, 11:16 | jz | © 2012 News and Media Holding

Čo spôsobí jediný človek navyše

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Elegantným príkladom prísnych regulácií na trh práce je Francúzsko. V krajine existuje nadpriemerný, až dvaapolnásobný počet 49-členných firiem oproti 50-členným. Odôvodnenie je jednoduché: od 50 pracovníkov začínajú prísnejšie pravidlá pre ochranu zamestnancov.

Podnik musí založiť tri zamestnanecké rady, predložiť im plán rozdeľovania zisku či reštrukturalizačné plány, ak chce hromadne prepúšťať. A vyhodiť ľudí, ak je firma v zisku, je podľa zákona takmer nemožné. Jediný zamestnanec navyše tak podniku výrazne skomplikuje manažérske rozhodovanie o fungovaní firmy. Riešením je nerozšíriť firmu na 50 zamestnancov. Alebo založiť novú, ktorá opäť neprekročí tento počet, čo však komplikuje firemnú administratívu.

Problémy pracovného práva zhrnul pre Businessweek Pierrick Haan, šéf výrobcu zdravotníckych pomôcok Dupont Medical. „Nejde ani tak o cenu pracovnej sily ako o množstvo regulácií. Ak spravíte chybu pri nábore pracovníkov, už ju nemôžete napraviť,“ vysvetľuje. Jeho pobočka vo Francúzsku má preto dvadsať zamestnancov a ich počet zvyšovať nemieni. Štandardné zariadenia bude radšej vyrábať v Tunisku, Bulharsku či Rumunsku.

Pre slovenských odborárov by mohol byť poučný aj bangladéšsky výskum: podľa neho prenos veľkého množstva obmedzení pracovného trhu priamo do zákona zároveň znižuje záujem o členstvo v odboroch a ich vyjednávaciu pozíciu. Zamestnávatelia skrátka splnia, čo od nich zákon žiada, ale ísť nad rámec zákona vyžaduje tvrdé rokovania.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 36/2012. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Tento štát potrebuje redizajn

Tento štát potrebuje redizajn

Grafický dizajnér Juraj Blaško navrhol jednotnú vizuálnu identitu štátnej správy 6

Sony sa vracia do Nitry

Slováci hltajú antibiotiká

Nové developerské štvrte spomalili

Chceme byť v prvej trojke developerov

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.