Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Frankfurt proti sebe

12.09.2012, 11:16 | Ján Záborský | © 2012 News and Media Holding

S vykupovaním dlhopisov zadlžených členov nesúhlasí Nemecko, bojí sa inflácie

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Financie

Zámer Európskej centrálnej banky (ECB) otvorene vykupovať dlh problémových krajín ešte pred mesiacom predstavitelia Nemecka vehementne odmietali. „Žiaden takýto plán nie je na programe,“ tvrdilo nemecké ministerstvo financií pred dvoma týždňami. Minulotýždňové vyhlásenie Maria Draghiho, že sa hlavná banka eurozóny do výkupu štátnych dlhopisov pustí, na postoji Nemecka nič nezmenilo. Nemecká centrálna banka je naďalej proti, rovnako ako strana Angely Merkelovej. Hoci sama kancelárka s takýmto krokom v záujme záchrany eurozóny súhlasí. A rovnako súhlasia aj trhy: po Draghiho vystúpení sa posilnilo euro k doláru najviac za pol roka a klesli úroky talianskych a španielskych dlhopisov.

Dohromady môže ísť na nákup dlhopisov tento rok až sto miliárd eur. Tak to aspoň vidí nemecký Der Spiegel v prípade, že banka vykúpi desať až 14 percent dlhopisov Španielska a Talianska, ak ich úroky stúpnu nad sedem percent. Keďže výkup dlhopisov bude podmienený žiadosťou o pomoc z eurovalu, vidieť i očakávanie, že obe veľké európske ekonomiky nakoniec v záchrannom systéme končia. Žiadosť Španielska sa očakáva už tento víkend. Taliansko zatiaľ pomoc odmieta a tvrdí, že úsporné programy budú krajine stačiť.

Taliansko však stále ostáva po Grécku najzadlženejšou ekonomikou a jeho refinancovanie sa pokračujúcou krízou predražuje. Momentálne sa desaťročné dlhopisy obchodujú za viac než päť percent. V júli boli o percentný bod drahšie. „Záväzok ECB neobmedzene vykupovať dlhopisy totálne zmenil pravidlá hry,“ hovorí pre Wall Street Journal Christopher Diaz, manažér fondov Janus Capital Management. Jeho fondy za posledný týždeň zvýšili objem rizikovejších dlhopisov európskych krajín o takmer šesť percent práve preto, že ECB ich v prípade problémov odkúpi.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Financie

Súvisiace články

Tento štát potrebuje redizajn

Tento štát potrebuje redizajn

Grafický dizajnér Juraj Blaško navrhol jednotnú vizuálnu identitu štátnej správy 6

Sony sa vracia do Nitry

Slováci hltajú antibiotiká

Nové developerské štvrte spomalili

Chceme byť v prvej trojke developerov

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.