Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nad nulou nás drží export

12.09.2012, 11:16 | ml

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Slovensko

HDP Štatistický úrad potvrdil svoj rýchly odhad z polovice augusta, že hospodársky rast slovenskej ekonomiky sa ďalej znižuje. V druhom štvrťroku dosiahol oproti rovnakému obdobiu vlaňajška v stálych cenách 2,8 percenta. To je síce o desatinu percentného bodu viac, ako štatistici reportovali v auguste, no v prvom štvrťroku bolo ešte tempo rastu tri percentá. Rast ekonomiky je pritom ťahaný výsostne čistým vývozom – teda kladným saldom zahraničného obchodu. Všetky zložky domáceho dopytu s výnimkou zanedbateľnej spotreby neziskových inštitúcií medziročne poklesli. Spotreba domácností sa znížila o 0,3 percenta, spotreba verejnej správy o 2,1 percenta a investície firiem v porovnaní s druhým štvrťrokom vlaňajška o 1,1 percenta. V štvrťrokoch predtým pritom rast zaznamenávala vždy aspoň jedna z týchto dôležitých kategórií výdavkov v ekonomike. Celá eurozóna si v druhom štvrťroku zaknihovala medziročný pokles výkonu hospodárstva o pol percenta, uviedol Eurostat.

Slovensko zahraničiu odoláva
(medziročný rast HDP v stálych cenách, sezónne očistený)
Slovensko zahraničiu odoláva
PRAMEŇ: Eurostat

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 36/2012. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Slovensko

Súvisiace články

Tento štát potrebuje redizajn

Tento štát potrebuje redizajn

Grafický dizajnér Juraj Blaško navrhol jednotnú vizuálnu identitu štátnej správy 6

Sony sa vracia do Nitry

Slováci hltajú antibiotiká

Nové developerské štvrte spomalili

Chceme byť v prvej trojke developerov

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.