Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Od zvárania plechov k inovačnému biznisu

12.09.2012, 11:16 | Ján Košturiak

Kto nezachytí prevratnú technológiu a nedokáže inovovať, rýchlo mizne

 • Tlačiť
 • 0

Veľa slovenských firiem pochopilo, že musí odísť z komoditného biznisu, kde sa konkuruje iba nízkou cenou (dosahovanou často lacnou prácou). Cieľom je biznis postavený na inováciách, nových technológiách a priamom prepojení na aplikovaný výskum. Problémom je, že na slovenských univerzitách a výskumných inštitúciách sa snažia robiť skôr základný výskum a na mnohých pracoviskách sa hlavne odpisuje, kopíruje a za veľké peniaze sa budujú potemkinovské dediny. Predvádzajú sa v nich stroje a počítačové animácie exkurziám a ministerským úradníkom. Mnohí výrobcovia, ak chcú inovovať, musia hľadať partnerov v zahraničí. Aj naša spoločnosť IPA už viac ako dve desaťročia spolupracuje s nemeckou spoločnosťou Fraunhofer, kde vyvinuli napríklad riešenia MP3, LED alebo OLED.

Novinky pre autá

Slovensko má veľkú výrobnú kapacitu automobilov a sieť dodávateľov, do ktorej postupne prenikajú aj naši výrobcovia. Otázkou však je, či budú naši dodávatelia pracovať v biznise, kde ziskovosť dosahuje nie tri percentá, ale pätnásť a viac. Ak chcú byť v druhej skupine, musia sa z dodávateľov „železa“ zmeniť na dodávateľov „nových riešení“.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + veda pre biznis

Súvisiace články

Tento štát potrebuje redizajn

Tento štát potrebuje redizajn

Grafický dizajnér Juraj Blaško navrhol jednotnú vizuálnu identitu štátnej správy 6

Sony sa vracia do Nitry

Slováci hltajú antibiotiká

Nové developerské štvrte spomalili

Chceme byť v prvej trojke developerov

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.