Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rok 2030: Priemysel bude čistejší a smart

12.09.2012, 11:16 | Ľubomír Jurina | © 2012 News and Media Holding

Už dnes sa ukazujú technologické trendy budúcich desaťročí, z ktorých môžu profitovať aj slovenské firmy.

 • Tlačiť
 • 0

Slovenské firmy majú dve možnosti, ako sa udržať v hre. Nízkou cenou alebo biznisom postaveným na inováciách. Priemyselné technologické trendy núkajú množstvo príležitostí, ako nezostať lacnou montážnou dielňou. Niekedy stačí zopár drobných zmien a úspešná inovácia je na svete. Takto sa posúva dopredu vyspelá ekonomika, ide o proces, ktorý sa popisuje ako kreatívna deštrukcia. Inovácie vytvárajú nové obchodné modely a staré sa stávajú nadbytočnými. Skladajú sa zo zlepšení výrobných metód, rýchlejších a lacnejších dopravných systémov a čoraz účinnejšej komunikácie. Väčšinu týchto zmien sotva vidno, no dohromady utvárajú hlavné trendy. Ako celok majú obrovskú silu a určujú, kde sa produkty vyrábajú, ako a kto ich spotrebuje. A v konečnom účtovaní rozhodujú, kde sa vytvára bohatstvo a kto stráca.

Otázka pre západný priemysel

Rozvíjajúce sa trhy ako Čína, India, Brazília, Rusko či v druhom slede Turecko, Mexiko a Indonézia ešte dosť dlhý čas porastú vďaka tradičným priemyselným odvetviam. Sťahovanie výroby do týchto krajín však zasahuje aj vyspelé ekonomiky. Podľa analýzy taiwanskej kancelárie spoločnosti PwC predstihne Čína hrubým domácim produktom USA do roku 2035 a o desať rokov ju bude nasledovať India. Najsilnejšiu ekonomiku eurozóny – Nemecko – dostihne Brazília v roku 2025, Mexiko v roku 2040 a Indonézia o sedem rokov neskôr. Samozrejme, za podmienky, že sa nič nezmení a ekonomické trendy budú pokračovať v nastúpenom tempe.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + veda pre biznis

Súvisiace články

Tento štát potrebuje redizajn

Tento štát potrebuje redizajn

Grafický dizajnér Juraj Blaško navrhol jednotnú vizuálnu identitu štátnej správy 6

Sony sa vracia do Nitry

Slováci hltajú antibiotiká

Nové developerské štvrte spomalili

Chceme byť v prvej trojke developerov

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.