Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slováci hltajú antibiotiká

18.09.2012, 08:00 | Gabriel Beer | © 2012 News and Media Holding

Lekári, ktorí sa vedecky zaoberajú antibiotikami, tvrdia, že ich slovenskí kolegovia s týmito druhmi liekov nevedia narábať

 • Tlačiť
 • 5

Osemdesiat percent infekcií dýchacích orgánov spôsobujú vírusy. Tie však antibiotiká nelikvidujú. Na chrípku či prechladnutie nezaberajú. A iba necelá tretina angín je takého bakteriálneho pôvodu, kde sú antibiotiká užitočné.

Na Slovensku sú ambulantní lekári zvyknutí predpísať antibiotiká ihneď, ako sa objaví pacient s teplotou napríklad s podozrením na chrípku. Aj keď vidieť mierne klesajúci trend v predpisovaní antibiotík, oproti škandinávskym krajinám či Maďarsku, Česku a Rakúsku si pacienti v slovenských lekárňach až príliš často vyberajú tieto lieky.

V Česku to tak nepreháňajú

Podľa slovenskej štúdie S-MedDial, ktorá sledovala predpisovanie antibiotík na vzorke lekárov pediatrov v rozpätí rokov 2003 až 2009, by sa malo šesťdesiat až osemdesiat percent prípadov infekcií dýchacích ciest liečiť bez antibiotík. „V analýze nám vyšlo, že aj najlepší lekári napíšu v štyridsiatich až päťdesiatich percentách prípadov antibiotiká,“ tvrdí prednostka Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) Helena Hupková, ktorá projekt viedla. Spolu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou analyzovali postupy a dáta od piatich stoviek lekárov.

Detailné analýzy postupov lekárov ukázali veľké rozdiely v prístupoch medzi jednotlivými pediatrami. Napríklad v zimnej sezóne na prelome rokov 2008 a 2009 skupina špičkových pediatrov predpisovala antibiotiká iba v 28 percentách prípadov, kým iní detskí lekári až v 51 percentách. Podobne pediatri s najkvalitnejšími liečebnými postupmi mali na jedného pacienta nižšie náklady na antibiotiká o 21 percent.

Analýza S-MedDial zistila aj podstatný rozdiel medzi zvyklosťami slovenských a českých pediatrov. Kým na západ od slovenských hraníc je 26-percentná šanca, že pri vstupe dieťaťa s akútnym ochorením horných dýchacích ciest do ordinácie odíde matka s predpísaným antibiotikom, na Slovensku ich dostane každé druhé vyšetrované dieťa.

Makrolidy príliš nezaberajú

Slovensko zápasí aj s ďalším antibiotickým problémom. Takzvaný makrolidový rad je najčastejšie predpisovaná skupina širokospektrálnych antibiotík. Patrí k nemu aj pacientmi žiadané trojdňové antibiotikum Sumamed, ktoré je na Slovensku na špici najpredávanejších antibiotík, ale aj Klacid či Fromilid.

Podľa projektu ESAC (European Surveillance of Antimicrobial Consuption) z roku 2008 sú slovenskí ambulantní lekári lídrami v predpisovaní týchto liekov v rámci celej Európskej únie. Na tisíc obyvateľov ich podávajú sedemnásobne viac ako vo Švédsku. „Tento druh antibiotík by mali lekári predpisovať iba pri alergiách na penicilín, pri niektorých druhoch zápalov pľúc a napríklad pri zistenom Helicobateri pylori, ktorý spôsobuje žalúdočné komplikácie. Na Slovensku sa predpisuje takmer na všetko,“ hovorí H. Hupková.

Pričasté predpisovanie makrolidov spôsobuje vysokú rezistenciu – zlyhanie lieku pri eliminácii baktérie, na ktorý bol pôvodne určený. Podľa ostatných analýz už makrolidy nezaberajú štyridsiatim percentám Slovákov. V mestách tento druh liekov v súčasnosti zbytočne berie viac ako šesťdesiat percent pacientov. V Česku je to len desatina ľudí.

Zdroj: Profimedia.cz

Zvyklosti predpisovania antibiotík sú v oboch krajinách rozdielne. V Česku podávajú deťom pri infekciách dýchacích ciest, keď je antibiotikum nutné nasadiť, v 35 percentách penicilín a iba v 12 percentách makrolidové antibiotikum. Na Slovensku sa až v 33 percentách predpisuje makrolid a iba v 17 percentách menej agresívny penicilín. Po tom, čo v Česku radikálne obmedzili predpisovanie makrolidových antibiotík, nezaberajú už iba zhruba piatim percentám pacientov. „Aj z toho vidieť, že ak by sa ich predpisovalo menej, je šanca, že citlivosť aj na makrolidy by sa mohla vrátiť nazad,“ uvažuje H. Hupková.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 5

Rubrika Téma - antibiotiká

Tagy lieky, zdravotníctvo

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.