Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vládcovia slovenských dôchodkov

12.09.2012, 11:16 | Ján Záborský | © 2012 News and Media Holding

Hoci ľavica volá po širokej diskusii o penzijnom systéme, sama ju pri tvorbe zákonov ignoruje

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Financie

Pre Slovensko by malo byť podľa ministra práce Jána Richtera dobrou správou, že si Slováci budú od októbra menej šetriť na súkromných účtoch. Na pripomienkovanie nechal verejnosti len dva dni – oficiálny portál právnych predpisov ani nemohol novelu akceptovať, pretože také krátke pripomienkovanie pravidlá nepripúšťajú – a nové pravidlá začnú platiť už od októbra, ani nie tri mesiace po vzniku zákona. Najzásadnejšie zmeny – popri aktuálnom Richterovom zákone, ktorý skresáva odvody na súkromné účty aj zavedenie záruk za ministrovania Viery Tomanovej a rapídne skresanie poplatkov –, prešli od pripomienok k platnej novele v rekordne krátkych časoch.

Kameňom úrazu je neschopnosť dohodnúť sa na spoločných pravidlách, pravica aj ľavica vždy schvaľovali zmeny len tesnou väčšinou. Systém, ktorého devízou mala byť nezávislosť od politických rozhodnutí, tak nakoniec výrazne odzrkadľuje názory aktuálnej vlády na investovanie. Celospoločenská diskusia o budúcnosti dôchodkov – súčasná vláda ju má ukotvenú priamo v programovom vyhlásení – tak nikdy neprebehla, každý si vždy presadil svoju predstavu. Dôsledkom je mimoriadne nestabilný systém. „Obávam sa súčasného otvorenia druhého piliera, pretože v poslednej rozprave ho už spochybňovala i pravica, ktorá ho vytvorila,“ myslí si šéf najväčšej DSS Allianz Jozef Paška. Druhý pilier sa podľa neho stal obeťou rozpočtovej krízy – vláde ide v prvom rade o získanie financií, no argumentuje nevýhodnosťou druhého piliera a jeho neschopnosťou zhodnocovať úspory.

Diskutovať nestačí

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Financie

Súvisiace články

Tento štát potrebuje redizajn

Tento štát potrebuje redizajn

Grafický dizajnér Juraj Blaško navrhol jednotnú vizuálnu identitu štátnej správy 6

Sony sa vracia do Nitry

Slováci hltajú antibiotiká

Nové developerské štvrte spomalili

Chceme byť v prvej trojke developerov

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.