Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Americká bridlicová revolúcia

03.10.2012, 12:08 | pm

Otvorenejší prístup k argumentom vyvracajúcim obavy z environmentálnych rizík

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Produkcia bridlicového plynu v Spojených štátoch amerických je dnes 17-násobne väčšia než v roku 2000, uvádza Energy Information Agency. Vďaka tomu dosahuje podiel bridlicového plynu na celkovej produkcii USA takmer 30 percent. Medziročné rasty v ťažbe, na úrovni okolo 45 percent, priniesli efekt aj pre koncového spotrebiteľa. Ceny bridlicového plynu sa na amerických trhoch prepadli tesne pred koncom leta na úroveň pod dvoch amerických dolárov za tisíc kubických metrov. Na porovnanie, v roku 2005 bola cena za rovnaké množstvo sedemkrát vyššia.

Na cenu pozitívne vplýva nielen ekonomická kríza a nižšia spotreba, ale aj fakt, že USA v súčasnosti ťažia viac plynu, ako dokážu spotrebovať. Európski a ázijskí odberatelia však stále, aj pri súčasných cenách, platia štvor- až šesťnásobne viac než ich americké náprotivky. To, že bol boom ťažby bridlicového plynu naozaj extrémny, potvrdzujú posledné správy z USA. Prudký nárast ťažby, ktorý v USA nastal v posledných siedmich rokoch, si spolu s tým vyvolanými nízkymi cenami plynu vyžiadal aj prvé obete. Aj veľké ťažobné spoločnosti totiž začali vykazovať straty z projektov. Tie podľa amerického denníka The Independent, samozrejme, súvisia nielen s nízkymi cenami a s tým spôsobenými stratami, ale aj s predošlým nadhodnotením ložísk. V auguste tak napríklad odpísal BHP Billiton približne 2,84 miliardy amerických dolárov zo svojich aktivít v Arkansase a následne vykázal aj masívny prepad zisku o dve pätiny.

Dôvod, prečo došlo k rozvoju ťažby bridlicového plynu v USA, je aj otvorenejší prístup k argumentom vyvracajúcim obavy z environmentálnych rizík. Hydraulické štiepenie, ktorým sa mixom vody, piesku a chemikálií ťaží bridlicový plyn, je síce stále témou kritiky environmentálnych organizácií. Tvrdia, že práve táto zmes môže kontaminovať ložiská pitnej vody. Väčšina ložísk sa však nachádza pod úrovňou zdrojov vody, takže podľa ťažobných spoločností ku kontaminácii neprichádza.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 39/2012. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika TREND + Energetika

Súvisiace články

Paškovi i Kmotríkovi

Názor | Transpetrol ukázal, že koalícia Smeru-SD a kruhov, ktoré chcú Národný futbalový štadión, už vznikla 3

Písmo funguje ako ľudský hlas

Východniari to s IT vedia

Antik SmartTVbox: Kompletne internetová káblovka

Veľkopodnikateľ s národnými citmi

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.