Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Oddlženie? Zabudnite

17.12.2012, 05:40 | Gabriel Beer | © 2012 News and Media Holding

Názor | Zdravotníctvo sa musí s dlhovou chorobou vyrovnať inak ako finančnými injekciami od štátu. Keď už pre nič iné, tak preto, že štát na ne nemá a najbližšie roky ani nebude mať, hovorí ministerka zdravotníctva

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Rozhovor

Slovenské zdravotníctvo si za uplynulé roky zvyklo prijímať od štátu dodatočné finančné balíky na neustále odvracanie svojho finančného kolapsu. Pri programe Veriteľ bol nový veriteľ mimoriadne veľkodušný a nemocnice nemuseli takzvanú Rašiho pôžičku nikdy splatiť. Uhliarikova príprava nemocníc na akciové spoločnosti si vyžiadala extra tristo miliónov eur. A odborármi vyštrajkované zvýšenie platov lekárov sa bez podpory z rezervy vlády tiež nezaobišlo. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská tvrdí, že okrem platieb zo zdravotných poisťovní ďalšie dodatočné zdroje ľudia v rezorte čakajú márne. V najbližších rokoch na tradičné nesystémové externé financovanie rezortu štát nebude mať.

V budúcoročnom rozpočte je narátaných menej poistencov štátu, ako sa dá reálne očakávať. Nebude ani 50 miliónov eur z rezervy vlády. A Rada pre rozpočtovú zodpovednosť tvrdí, že na budúci rok môže byť suma peňazí pre zdravotníctvo podhodnotená približne o sto miliónov eur. To budete tak razantne škrtať?

Budúci rozpočtový rok ma neteší. Musíme sa pozrieť na náklady a reštrukturalizovať. Je taká doba – alebo sa to urobí, alebo bude zle. V nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva sa spustili vážne procesy. Musíme si upratať doma. Napríklad vo fakultných nemocniciach. Vyzerá to zle, keď hovoríme o počtoch prepustených ľudí, znížení úväzkov. No priestor na racionalizáciu existuje. Z košickej fakultnej nemocnice odišlo tristo ľudí. Z Banskej Bystrice asi stotridsať. Bola by som nerada, ak by sa úsilie sústredilo iba na prepúšťanie. No ak v nemocniciach dávame osemdesiat percent nákladov na mzdy, musíme to znížiť.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Rozhovor

Tagy Názory, zdravotníctvo

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.