Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čas druhej Ficovej

07.03.2012 | Marián Leško

Diskusia (13 reakcií) Pravidlá diskusie

08.03.2012 | sona08

politik si musi neustale robit kampan a musi sa neustale snazit byt znovuzvoleny a mat moc. Vsak to je zaklad politiky - veci ovplyvnovat, nie len tvarit sa zasadovo ako s kym kedy nie a podobne. Fico je uspesny najma preto, ze velmi dobre vie, co politika je a ako sa robi. To, ze to nevedia ti ostatni je ich chyba, nie Ficova. Nehante ho za to, ze vie, co je jeho cielova skupina a robi vsetko preto, aby si tuto volicsku zakladnu upevnil. Keby sa tak spravali aj ostatne strany, mohlo by to na SVK inak vyzerat. Ibaze pravicove strany na svojho volica zvysoka kadia a viac sa sutreduju na Fica. Smutne.

08.03.2012 | grgo

Viete čo je pre mňa zvláštne? Že všetci vyčítajú Ficovi jeho populizmus, a nakoniec povedia že aj tak neplní sľuby. Jeho vláda ani nezrušila rovnú daň, ani necvhálila iné nejaké extrémne "etatistické" opatrenia. Z toho čo ste napísali sa dá povedať iba jediné - zrušenie privatizácie letiska. Ak je zrušenie privatizácie prejav etatizmu, tak tu máme trochu opačný pohľad. Ako vnímate iniciatívu Lipšica na zrušenie privatizácie paroplynového cyklu (opätovné znárodnenie)? Tiež sa Lipšic automaticky zaradil medzi etatistov?

Problém s ficom nie je že je "etatista" - lebo ním podľa skutkov nie je. Je hlavou organizovanej zločineckej skupiny, ktorej prominentní členovia nie sú nejakí šéfovia štátnych monopolov (ako v Putinovom Rusku), ale súkromní oligarchovia. Samozrejme stále tu existuje riziko "putinizácie" Slovenska, teda že Fico obviní najväčších oligarchv z daňových únikov, znárodní im majetok cez fiktívne daňové úniky prevodom do štátnych firiem, a riaditeľov týchto firiem obsadí svojimi straníckymi priaznivcami. Potom tu môžu ľudia donemoty filozofovať, či je lepšia vláda súkromnej alebo vládnej oligarchie.

Pointa je úplne iná. Bývalá mečiarovská opozícia absolútne vypratala ficovi priestor naľavo od stredu. Neexistuje žiadna strana, ktorá by ako celok dokázala osloviť už mňa - ľavicového liberála. Prečo? Lebo pravica po zániku SDĽ a počas druhej dzurindovej vlády neoliberálnych pravucivých reforiem cielene polarizovala spoločnosť na na tejto deliacej čiare "pravica" a "ľavica". Nemusím tu snaď opakovať aké šialenstvo zachvátilo verejnú debatu počas "reformných" rokov.

Ficov dnešný úspech stojí a padá na tom, že nemá žiadnu sociálnodemokratickú opozíciu. Už od roku 2006 to nie je iba o kradnutí. Je to aj o tom ako viete osloviť voličov. A Miklošove časy kedy zmienky o privatizácii vyvolávali nadšený výskot voličov sú nenávratne preč. Týmto teraz trpí SDKU. Tých 5% libertariánov im ukrada SaS, a odlákava ich jemne naľavo orientované krídlo Beblavého. Umiernených pravicových voličov im zase odlákava Mikloš či Kaník s jeho ospevovaním starých reforiem ktoré nechcú za žiadnych okolností meniť. No a pridajte ešte odmietanie vyvodiť reálnu zodpovednosť "obyčajných" rozkrádačiek (platina, daňový úrad) a výsledok je jasný.

08.03.2012 | skorodochodca

Leško píše dobre, ale jednostranne, ako ho to učili súdruhovia, keď mu zverili Zmenu - orgán SZM.
Beriem jeho argument, že politik je po každom návrate k moci horší ... veď ľudia to už vedia, a nielen v súvislosti s Mečiarom. Vedia to aj v súvislosti s Mikim a Ivanom a ich 4.vládu si už asi neželajú.

08.03.2012 | ro

Rétorika Smer-u je ľavicová.
Do akej kategórie by ste zaradili ich reálne skutky počas výkonu vlády 2006 - 2010?

08.03.2012 | TotoTuSomJa

Príspevok M.Leška je značne jednostranný. Čo tak spomenúť aroganciu a kauzy pravice? Kde je kauza gorila-skvelo zvládnutou privatizáciou SDKÚ, kde je 330 milárd SK??? Privatizácia PPC-15 mild. SK strata, platina, daňový system riadený cez spriaznené schránkové firmy na Cypre napojené na Miklošovho kamoša Mikulčíka, financovanie SDKÚ, zlaté padáky v teplárňach, 28 mil. € rozdané na odmenách, zlou reformou dôchodkov nám tu vznikla skupina starodôchodcov, ktorí sa previnili len tým, že pracovali za socíku a majú za to žiť zo 100-300 eur! Úplne zle nastavený dôchodkový systém, ktorý zaviedol do I.piliera zásluhovosť miesto solidarity! A to sa pravica hrá na tu najsprávnejšiu! Nie je načase postaviť sa čelom k svojim chybám? A to očakávam aj od ľavice, ktorá má tiež "maslo na hlave". Najlepšie by pre nás bolo, aby vládli Ficovci s Figeľovcami a pekne sa kontrolovali, aby nekradli a aby sa vládlo konsenzom. Väčšina národa si želá takúto vládu (podľa prieskumu), len je otázka ako politici plnia priania ľudí.

08.03.2012 | Pobeda

myslim,ze je jasne preco chce ,aby bolo vsetko statne...aby mohli kradnut...

09.03.2012 | linuxak

Tym, ze Smer (SNS,HZDS) dlhodobo kategoricky odmieta vsetky protikorupcne zakony, jasne zadefinoval, co su to tie istoty, ktore nam ponuka - bude "pádlovať" do greckeho tabora takym tempom, ze urcite prekuknu aj ti tupci, co ho volia ...
kam bude "pádlovať" pred rozzurenym davom ?

http://www.transpar...

http://www.transpar...

09.03.2012 | TiborM

pán Leško,
je naozaj smutné pre štyridsiatnika sledovať ako sa z angažovaného ale talentovaného novinára 90-tych rokov stáva úbohá neobjektívna a hlavne tendenčná novinárska prostitútka. Čo tak podeliť sa s čitateľmi o svojom podiele na dnešnom marazme alebo naznačiť niečo o vlastných chybách a zlyhaniach za posledných "úspešných" dvadsať rokov?

09.03.2012 | zvonkár

Keď sa do debaty zapájajú taký ako Toto Tu Som Ja ostáva im to dopriať v plnej paráde aby si to užili.Ak má niekto krátku pamäť,treba mu to pripomenúť.Systém provízií súdruhovia využívali už aj v zlatom socíku,keď takzvané pridružené výroby akože pracovali pre štátne monopoly.Takže nič nezabudli len to zdokonalili a poistili si zákonmi.Zoberme si históriu bolševikov a revolucionárov/ Rusko ,Francúzko/ aby sme pochopili,že oni nikdy nebudú mať dosť.Keď vyvraždili aristokraciu dôstojníkov armády,začali z buržoáziou, prišli na rad živnostníci,kulaci,potom hľadali zradcov vo vlastných radoch .Slovensko našťastie nemôže uškodiť okolitému svetu lebo je také malé,že by dostalo výprask od každého na okolo.Za to sebe môže uškodiť do sýtosti,keď polovica populácie je hlúpa ako tágo.

09.03.2012 | TotoTuSomJa

Zvonár, vieš čo je najväčší problém pravice? Že mne nestačí veta...Lebo Fico! Mne to nestačí! O čo sú lepší? Robila som v štátnom podniku a môžem ti povedať že pravica (SDKÚ) kradla rovnako ako Smer! preto radšej preferujem vládu ľavo-pravú Smer+KDH, príp. Most, nech sa pekne kontrolujú! O čo je pravica lepšia ako boli komunisti v socíku? Stále máme politické nominácie v podnikoch, žiadne odborné súťaže na obsadenie pozícií, verejné obstarávanie je FRAŠKA-dozvie sa o nej len ten pravý, čo spravila Žitňanská konkrétne pre zvýšenie vymožiteľnosti práva, úpadok školstva, zdravotníctva!!!!

Nech sa pekne kontrolujú ľavica s pravicou vo vláde! Prestaňme tu vnášať politickú demagógiu. Pravica nie je o nič lepšia ako Smer, pýtam sa KDE JE 330 MILIÁRD SK Y PRIVATIZÁCIE? Okradli nás všetkých!

10.03.2012 | linuxak

TotoTuSomJa,

ak sa spoji jeden zlodej s inym zlodejom (a do trojky priberu dalsieho), tak to robia preto aby sa kontrolovali ?

Davam ti 100 bodov za najvacsiu sprostost aku som tu cital !

09.03.2012 | Ivan L.

Vážený pán Leško,

mal by som pár otázok:

-Vedeli ste počas svojho pôsobenia v denníku SME o spise Gorila ?

-Ako v súvislosti s obsahom Gorily o korupcii vnímate sústavné kopanie denníka SME do liberálnej strany SaS už od volieb v r.2010 za vtedy už zrušenú 8000 Eurovú zmluvu Hayekovcov a ich rok trvajúci projekt na programové rozpočtovanie samospráv ?

-Vnímate svoj podiel na tejto manipulácii verejnej mienky?

-Ako hodnotíte obsah SME po odchode z tejto redakcie ?

-Kedysi v Katolíckych novinách nejaký kňaz, či biskup zahlásil, že cirkev by mala okrem Katolíckych novín mať aj iné noviny, ktorými by ovplyvňovali verejnú mienku.
Otázka:
Je denník SME vlastníctvom RKC a pobočkou Katolíckych novín ?

Ak by som Vás parafrázoval:
"ak by SMEčka inkvizítorov bola riadená RKC, nekopala by inak".

S pozdravom,
Ivan L.

PS: Slobodník ako príslušenstvo k mikrofónu

09.03.2012 | Ivan L.

K článku:

O tom, že čo je zač Fico a jeho bratia lúpežníci, to bolo jasné už dávno pred 2002.

Do KSČ nevstúpil nikto, kto mal 5 morálnych pokope.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.