Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Česko-slovenská únijná prestrelka

07.03.2012, 11:11 | Tomáš Pirkl

Potýčky sú bežným doplnkom vrcholových schôdzok, ale nie medzi tradičnými spojencami a blízkymi únijnými partnermi

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Nový pakt rozpočtovej disciplíny, ktorý by mal v reakcii na dlhovú nákazu viesť okrem iného k ukotveniu v podstate vyrovnaného či dokonca prebytkového štrukturálneho rozpočtu do národných legislatív a k automatickejšiemu trestaniu rozpočtových hriešnikov, bol slávnostne podpísaný. Na samite v Bruseli to však minulý týždeň sprevádzala – hoci, pravda, podnietená novinárskymi otázkami – trochu neobvyklá slovensko-česká prestrelka.

Česi sú spoločne s Britmi jediní z Európskej únie, kto sa k fiškálnej dohode odmietli pripojiť. Zatiaľ čo u Britov, obávajúcich sa dosahov paktu na londýnske finančné centrum City a s tým spojené výnosy pre britskú štátnu pokladnicu, to partneri čakali, u Čechov po ich decembrovom predbežnom a podmienečnom prikývnutí nie.

Na januárovom samite, na ktorom sa zmluva definitívne doladila a na ktorom český premiér Petr Nečas partnerov o odmietavom postoji Prahy informoval, niektorí európski lídri ľutovali, že sa okrem Britov našiel ďalší „odpadlík“. Obzvlášť po tom, keď neveľmi chápali predpokladané dôvody českého nie. Na marcovom samite však ich vyhlásenia, ak vôbec na adresu odmietavého českého postoja nejaké boli, hovorili o tom, že to vzali na vedomie a že ich to vraj už nijako osobitne netrápi.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Súvisiace články

Nitky koalície Most-Híd a Smer vedú k oligarchom

Nitky koalície Most-Híd a Smer vedú k oligarchom

Politické strany už spolupracujú. Zatiaľ najmä v Košiciach a biznise 1

Čas druhej Ficovej

Ficov sen a ideál

„Lipšic sa zbláznil“

Hlavolam pre dospelých

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.