Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ficov sen a ideál

07.03.2012, 11:11 | Marián Leško | © 2012 News and Media Holding

Názor | Res publica Viac moci a vplyvu nemôže politika zmeniť k lepšiemu

 • Tlačiť
 • 8

Rubrika

Názory

lesko_komentar_nova

Robert Fico aj pred koncom volebnej kampane opakuje to, čo hovoril ešte pred jej oficiálnym začiatkom: aj keby jedna strana získala v parlamente nadpolovičnú väčšinu, tak jej povinnosťou je pokúsiť sa o zostavenie dvojkoalície. Pretože jediný, komu nadpolovičná väčšina hrozí, je len on sám, chce tým verejnosti povedať, že aj keď Smer-SD vyhrá voľby tak, ako ešte nikto doteraz, netreba sa ničoho báť, lebo predseda Fico vie, čo je jeho povinnosť.

Na to, aby mu niekto uveril, sú potrebné dve veci: nesmie si pamätať, čo hovoril šéf Smeru v čase, keď do volieb bolo ešte ďaleko, a ani to, čo robil, keď bol premiérom.

Ako predseda vlády sa R. Fico vyjadroval aj na tému, či by mal záujem o jednofarebnú vládu. V roku 2007 povedal: „Snom každého politika je, aby bol politický systém nastavený tak, že keď vyhrá voľby, má možnosť zostaviť vládu bez obmedzení inými partnermi.“ So svojím snom sa zdôveril aj poslucháčom Detskej univerzity UK, keď sa ho pýtali na ideálnu vládu. Povedal im, že „ideálne je, ak je vo vláde jedna strana“.

Vtedy boli voľby vzdialené, takže si mohol dovoliť chvíľku úprimnosti. Teraz, keď všetko, čo povie, má maximalizovať jeho volebný zisk, vyhlasuje: „Nebolo by zdravé pre štát, keby sa uplatňovala za každú cenu línia iba jednej politickej strany.“

Hovorí to šéf strany, ktorého námestník vo funkcii predsedu parlamentu dohliadal na to, aby sa v národnej rade ani omylom nestal zákonom návrh, s ktorým prišla opozícia. Hovorí to bývalý premiér, ktorý tak nezdravo uplatňoval líniu svojej strany, že jeho koaličný partner musel ponížene priznať: „Koalícia je dôležitejšia priorita ako vlastné presvedče- nie.“

Zdroj: Danglár

Viac článkov z rubriky Res publica Mariána Leška

Líniu svojej strany presadil zákonom, ktorý zdravotným poisťovniam „zakázal“ zisk, a to za takú cenu, že poprel programové vyhlásenie kabinetu, ignoroval výhrady členov vlastnej vlády a odpor koaličného partnera zlomil vyhrážkou, že ak jeho líniu nepodporí, bude to znamenať koniec vládnej koalície. Pritom „línia“, ktorú v tejto veci R. Fico osobne presadil, bola – ako to skonštatoval Ústavný súd – v rozpore so základným zákonom štátu.

Predstava, že šéf strany, ktorý roky sníval, že bude môcť zostaviť vládu bez obmedzení inými partnermi, dúfal, že sa mu splní ideál a vládnuť bude iba jeho strana, ktorý ako premiér presadzoval veci tak nezdravo a bezohľadne, sa náhle zmení len preto, lebo získal nadpolovičnú väčšinu, je tragikomická. Podľahnúť jej môže len ten, kto žije v nádeji, že viac moci a vplyvu môže politika zmeniť k lepšiemu. Keby raz k takému zázraku aj došlo, nebude to R. Fico, na kom sa udeje.

Komentár vyšiel v novom vydaní týždenníka TREND 9/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Ilustrácia - Danglár

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 9/2012. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 8

Rubrika Názory

Tagy Názory, Res publica

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.