Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hlavolam pre dospelých

07.03.2012, 11:11 | Pavol Suďa | © 2012 News and Media Holding

Názor | Neúčasťou vo voľbách môžu zosilnieť strany s najhoršími vlastnosťami

 • Tlačiť
 • 18

Rubrika

Editoriál

suda_komentar_nova

Dospelí neveria na rozprávky. Vedia, že sa ľudia nedelia iba na hrdinov a zloduchov. Každý z nás má svoje chyby i prednosti, životné omyly i veľké úspechy či nevydarené skutky. Takí sú aj politici a politické strany. Každá má vlastný príbeh, bilanciu správnych a nesprávnych činov, batériu kompetentných i skorumpovaných ľudí okolo seba a svoje vlastné skóre medzi deklarovanými hodnotami a výsledkami.

Voliť z takejto ponuky neznamená voliť menšie a väčšie zlo, ale vyberať medzi reálnymi možnosťami, ktorých charakter usmerňovali aj občania svojimi minulými voľbami.

Pred revolúciou sme hrali volebné divadlo. Voliť sa muselo, hoci reálne nebolo na výber. Prevrat priniesol skutočnú politickú súťaž. Tá vynáša na pódium extrémy, ale i reformy. Dokáže vpustiť do verejného života arogantné egá, ale ich aj z neho vypudiť. V tejto súťaži získavajú politici mandát, aby v rozumne dlhom volebnom cykle predviedli, ako dokážu riadiť štát a zlepšovať naše životy. Ak sklamú, môžu zabodovať konkurenti s inými riešeniami a inými ľuďmi. Demokracia nedokáže zabrániť úpadku, ale bráni diktatúre a ponúka šancu na progres.

V uplynulých mesiacoch prišli mnohí o ilúzie – o čistote niektorých politikov, o kompetentnosti štátnych inštitúcií a ich čelných predstaviteľov, o schopnosti viesť civilizovaný predvolebný boj bez utajených kinematografických artefaktov a zneužívania polície či tajných služieb. Dospelý volič sa však musí nad toto bahno povzniesť a vyberať z dostupných možností podľa toho, kam chce, aby sa naša krajina uberala v nasledujúcich rokoch.

Položiť si otázku, ktorí politici a politické strany pomohli dostať Slovensko do povedomia vyspelého sveta, zvyšovať zamestnanosť, zlepšovať podmienky pre podnikanie, znižovať dane, zavádzať progresívne ekonomické i sociálne reformy a kreovať slobodné trhové hospodárstvo – všetko hodnoty, ktoré má TREND vo svojej misii od narodenia pred 20 rokmi. Položiť si otázku, ktoré strany dokážu bojovať s korupciou a stransparentniť lobing, zmeniť volebný systém, aby sa dokázali v politike presadiť osobnosti a nezávislí kandidáti, upratovať vo verejných financiách aj šetrením vo výdavkoch, nielen vyššími daňami.

Neúčasťou vo voľbách môžu zosilnieť strany s najhoršími vlastnosťami. Účasť naopak umožňuje meniť aj pomery v stranách, ktoré volič podporí. Zakrúžkovaním môže lídrom ukázať, ako si predstavuje ich ďalší osud, a teda aj osud preferovanej strany. Za stav našej spoločnosti nezodpovedajú iba partaje, ale všetci občania. Tí českí dokázali pred dvoma rokmi vykrúžkovať z parlamentu polovicu dinosaurov.

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 9/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 9/2012. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 18

Rubrika Editoriál

Tagy Názory, voľby 2012

Súvisiace články

Nitky koalície Most-Híd a Smer vedú k oligarchom

Nitky koalície Most-Híd a Smer vedú k oligarchom

Politické strany už spolupracujú. Zatiaľ najmä v Košiciach a biznise 1

Čas druhej Ficovej

Ficov sen a ideál

„Lipšic sa zbláznil“

Dane na Cypre, skrýša na Belize

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.