Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

„Lipšic sa zbláznil“

07.03.2012, 11:11 | Pavol Kubík | © 2012 News and Media Holding

Názor | Nedá sa veriť tomu, že D. Lipšic myslí nápad s otváraním privatizácie Paroplynového cyklu vážne

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Názory

Tagy

Názory

kubik_komentar_nova

Daniel Lipšic a Robert Fico majú niekoľko spoločných koníčkov. Spoločne presadzovali protiústavný zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Obaja v začiatkoch nakazili špeciálne trestné súdnictvo protiústavnosťou. A ešte napríklad ich spoločná záľuba v obhajovaní trestu smrti.

Tento týždeň sa D. Lipšic priblížil k o niečo skúsenejšiemu právnikovi v politike aj nápadom rušiť staré privatizácie. Nedá sa veriť tomu, že D. Lipšic myslí nápad s otváraním osem rokov starej privatizácie Paroplynového cyklu vážne. Na to je príliš vzdelaný a vie, aký chaos by to vytvorilo, a aké sú šance Slovenska s takýmto niečím uspieť. A aké by to pre neho znamenalo náklady, ak by sa takýmto spôsobom naprávali chyby politikov – v čase predaja PPC sedel vo vláde aj minister Lipšic.

Jediné vysvetlenie spočíva vo fakte, že s týmto nápadom prišiel týždeň pred voľbami. No týmto sa to uzavrieť nedá. Hoci ide o zjavné zneužívanie informácií z vyšetrovania na osobnú kampaň, D. Lipšic môže mať v niektorých detailoch pravdu. J

Je ľahko predstaviteľné, že 15-miliardová škoda v starej mene, o ktorej hovoril, je pravdepodobnejšia ako teória Jaroslava Haščáka, že Penta štát nikdy nepoškodila. No už ťažšie je predstaviteľné, ako by niečo také dokazoval prokurátor. Pravda, papier znesie všetko a nedá sa vylúčiť, že ho prokurátor donesie na súd, v rámci vyvolávania zdania aktívnosti.

Ak by to náhodou dopadlo inak a štát by sa podujal zobrať späť, čo predal v súťaži, najviac by sa na tom zabávali onakvejší privatizéri z 90. rokov, ktorí kupovali zásadne za vatikánsku menu. Z právneho pohľadu sa na celý prípad najviac hodia slová rokmi a kauzami ošľahaného šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu: „Pán Lipšic sa zbláznil, pán Lipšic sa načisto zbláznil.“

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 9/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 9/2012. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Názory

Tagy Názory

Súvisiace články

Nitky koalície Most-Híd a Smer vedú k oligarchom

Nitky koalície Most-Híd a Smer vedú k oligarchom

Politické strany už spolupracujú. Zatiaľ najmä v Košiciach a biznise 1

Čas druhej Ficovej

Ficov sen a ideál

Hlavolam pre dospelých

Dane na Cypre, skrýša na Belize

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.