Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nitky koalície Most-Híd a Smer vedú k oligarchom

07.03.2012, 11:11 | Gabriel Beer | © 2012 News and Media Holding

Politické strany už spolupracujú. Zatiaľ najmä v Košiciach a biznise

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Ekonomika

Politické strany Smer-SD a Most-Híd už spolupracujú. Zatiaľ však najmä na úrovni svojich oligarchov – vplyvných ľudí, ktorí tkajú väzby na finančné zaistenie strán. A ľudí, ktorým najvplyvnejší členovia politických strán radi načúvajú.

Špekulácie o užšom prepojení oboch politických subjektov po tohtotýždňových parlamentných voľbách tak nemusia byť márne. Lídri Smeru-SD už dlhodobo opatrne naznačujú, že si vedia predstaviť vládnutie aj s ďalšou politickou stranou, s ktorou by sa radi podelili o nepríjemnosti v nadchádzajúcom ekonomicky komplikovanom období.

Košické laboratórium

Most-Híd si už spoluprácu so Smerom-SD testuje v Košiciach. Do jesenných komunálnych volieb v roku 2010 postavili spoločnú kandidátku. „Mostári“ podporovali aj zvolenie primátora Smeru Richarda Rašiho. „Z našej strany išlo o pragmatický krok. Na komunálnej úrovni až tak veľmi nezáleží, z akého ideového spektra je koalícia. Ale záleží na tom, čo chce a čo treba urobiť pre to, aby mesto ožilo,“ povedal šéf košickej organizácie Mostu-Híd Igor Sidor, poslanec Národnej rady SR a podnikateľ s druhotnými surovinami. Pochopenie našiel u šéfa košickej krajskej organizácie Smeru-SD, kolegu z poslaneckej lavice a niekdajšieho obchodníka s drevom Petra Žigu. Most-Híd si v Košiciach so Smerom vydobyl aj miesto námestníčky primátora.

Politika je najmä o ľuďoch. A to ukazuje košický širokospektrálny projekt. Už v minulosti sa stavali základy slovensko-maďarskej koalície, keď poslanec Smeru-SD Jozef Burian podnikal v nebankovej spoločnosti G.I.C. Cash spolu so spoločníkom Igora Sidora vo firme V.O.D.S. Vladimírom Švigárom. Ide o niekdajšieho krajského šéfa politickej strany ANO Pavla Ruska. Ako pikantériu možno dodať, že súčasný poslanec Mostu-Híd I. Sidor bol v minulosti v správnej rade Recyklačného fondu práve nominantom strany ANO. Politika ho vyniesla na miesto, po ktorom túžia všetci biznismeni s druhotnými surovinami.

Okľukou k Czuczovi

Zaujímavá kombinácia oligarchov oboch politických strán sa stretla v spoločnom projekte Pharos Bussines Park v Bratislave. Developerský zámer pri nákupnom centre Avion rozbehla spoločnosť Development 4 – spoločný podnik bratislavských firiem Druhá strategická a Trajekt plus. Podiely oboch firiem sú v súčasnosti založené v Poštovej banke, ktorá na projekt nachystala úver 32 miliónov eur.

O spoločnosti Druhá strategická, ako aj o Váhostave-SK, ktorý nový obchodný komplex buduje, je dlhodobo známe, že patria do portfólia Juraja Širokého, jedného z otcov zakladateľov Smeru-SD. O druhom subjekte v rozbehnutom projekte – firme Trajekt plus – bolo zatiaľ ticho.

Jej vlastníkom je cyperská spoločnosť Dream Catcher Investment. Ako už býva v slovenských pomeroch zvykom, za nikózijskými adresami treba hľadať aj Slovákov. Prvá stopa vedie cez meno Charlesa Cutza v dozornej rade do USA. Postupné rozpletanie väzieb ľudí vo firme sa končí pri tieni strany Most-Híd a bývalom generálnom riaditeľovi štátneho Transpetrolu –Štefanovi Czuczovi. Ten sa pri svojich obchodných prípadoch len veľmi nerád ukazuje. No pri nominovaní ľudí na posty, ktoré obsadzuje strana, má stále silný vplyv. K jeho „kádrovým rezervám“ možno rátať napríklad dámy z predstavenstva Slovenskej pošty – Ritu Tornyaiovú i Gabrielu Ondrušovú. Tá v minulosti pracovala v spoločnosti Realitná, a.s., ktorá sa včlenila do firmy Trajekt plus. Do spoločnosti, ktorá spolukontrolovala veľkú projektovú kanceláriu Dopravoprojekt.

Vizualizácia bratislavského developerského projektu Pharos Bussines Park, v ktorom sa spoločne stretli otcovia zakladatelia Smeru a Mostu-Híd – Juraj Široký a Štefan Czucz.

Stále drží opraty

Š. Czucz aj napriek svojmu oficiálnemu odchodu z Transpetrolu drží nad firmou dohľad. K jeho ľuďom možno priradiť aj súčasného šéfa spoločnosti Ivana Krivosudského. Jeho manželka vystupovala v minulosti v spoločnosti Trajekt plus. Ten postupne ovládol Dopravoprojekt, no neskôr ho predal.

Ako perličku možno zmieniť minuloročný predaj poľnohospodárskej pôdy z portfólia Transpetrolu. Pozemky v Trakoviciach v hlohovskom okrese kúpila firma Agro HN. Iba zhodou okolností vtedy ako konateľ firmy vystupoval Viliam Alaksa –človek s rovnakým menom, ako má projektový manažér stavby Pharos Bussines Park.

So Š. Czuczom sa už v minulosti museli „smeráci“ vyrovnať. Napriek nevôli ho trpeli vo vedení Transpetrolu aj v období, keď rezort kontroloval minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Zbaviť sa ho nedalo. Až do usporiadania vzťahov s ruskými spolumajiteľmi Transpetrolu.

Generálny riaditeľ bol totiž nominantom ruských akcionárov. A tí v období krachu Jukosu medzi sebou bojovali. Na výmenu svojich nominantov na najvyšších postoch Transpetrolu tak nemali čas a silu.

Samotný Trajekt Plus okrem spoločnosti Development 4 spoluvlastní na Slovensku aj firmu Strabag Property and Facility Services. V Šamoríne, odkiaľ do hlavného mesta dochádza Š. Czucz, ako aj šéf strany Most-Híd Béla Bugár, buduje firma obytný park Pomlé.

Spomína sa aj v Gorile

Most-Híd zatiaľ v tichosti obchádza škandál Gorila. Napriek tomu, že sa v ňom nachádzajú silné mená spájané so touto stranou. V spise si možno prečítať aj o Š. Czuczovi.

Podľa údajného rozhovoru medzi Jaroslavom Haščákom a Jirkom Malchárkom mal byť jeden z kľúčových ľudí, ktorý mal mať vplyv na delenie provízií. Očakávalo sa, že od ruskej strany sa bude deliť provízia približne 3,5 milióna amerických dolárov. Dokument však žiaden konkrétny biznis nemenuje.

Samotní, navonok sa kultivovane tváriaci politici, majú podľa spisu Gorila problém aj s častým opakovaním mena Oszkára Világiho. S jeho údajným kontrolovaním niektorých energetických projektov, ľudí v štátnom SEPSe či „világiho otrokov“ vo Fonde národného majetku. Potenciálnych voličov Smeru-SD a Mostu-Híd spája v tomto prípade rovnaká vlastnosť. Obe skupiny sa tvária, že sa ich favoriti v tomto dokumente nenachádzajú.

Ďalšie väzby

Obe nádejné skupiny si cez svoje tiene vyskúšali spoluprácu už počas vládnutia Smeru-SD. A nielen v Transpetrole. Prípadnej koalícii Smeru s Mostom-Híd bude priať aj ďalší vplyvný oligarcha socialistov a člen klubu otcov zakladateľov strany Jozef Brhel. Maďarskí akcionári OTP Banky Slovensko si ho dlhodobo držia v dozornej rade.

Smer-SD našiel pochopenie podporiť solárne parky niekoľkým „maďarským“ skupinám. Napríklad Výskumno-realizačnému ústavu obnoviteľných zdrojov energie. Firme s divným menom z Kolárova, kde figurovala manželka šéfa Úradu pre verejné obstarávanie Bélu Angyala, nominovaného ešte Bugárovou SMK. Spoločnosť neskôr prebrala firma, v ktorej vystupuje šikovná právnička z Dunajskej Stredy Silvia Bernáthová. Zhodou okolností sa stretla v niekoľkých firmách s O. Világim či bývalým štátnym tajomníkom ministerstva financií za SMK Vladimilom Podstránskym.

V roku 2009 bolo možné nájsť ešte ďalšiu zaujímavú transakciu spriatelených firiem. Fúzia silných právnických kancelárií priniesla na trh názov Ružička – Csekes. Právnická dvojka Csekes – Világi sa posilnila nielen o nové meno, ale aj o biznis. V období vládnutia Smeru boli „ružičkovci“ jedným z hlavných poradcov rezortu dopravy pre stavbu kontroverzných diaľničných PPP projektov.

Niekoľko najbližších týždňov tak ukáže, či sa odvaha na spoluprácu z biznisu a regiónu ukáže aj v novej vláde.

Článok vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 9/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Vizualizácia - Pharos Businss Park

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 9/2012. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Čas druhej Ficovej

Čas druhej Ficovej

Sociálni demokrati zväčša rešpektujú zásadu, že štát by nemal veslovať, ale kormidlovať, Robert Fico však presadzuje názor, že štát musí aj pádlovať
Analýza Mariána Leška 13

Ficov sen a ideál

„Lipšic sa zbláznil“

Hlavolam pre dospelých

Dane na Cypre, skrýša na Belize

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.